Nově vznesené obvinění proti Su Ťij vychází z trestního zákoníku z koloniálních dob, který zakazuje zveřejňování informací, jež by mohly „vyvolat strach nebo znepokojení“.
Podle stanice BBC jsou mrtví hlášení z měst Rangún, Dawei i Mandalaj. Policie tam proti demonstrujícím použila ostrou munici, slzný plyn i gumové projektily.
Barmská armáda se chopila moci 1. února po volbách, v nichž drtivě zvítězila Národní liga pro demokracii vůdkyně Su Ťij, kterou nyní pučisté drží v domácím vězení.
„Společnost začala rychle nabírat dech. Na druhé straně police a armáda, které předpokládaly snadné převzetí moci, zjišťují, že převrat tak hladký a elegantní nebude. Napětí roste na obou stranách.“
Žena, které před několika dny bylo 20 let, utrpěla těžké zranění v hlavním městě Neipyijtu 9. února. Mluvčí armády nepopírá, že ženu postřelili příslušníci bezpečnostních složek.
Su Ťij byla již dříve obviněna z nelegálního dovozu vysílaček a do 17. února měla zůstat ve vazbě. Právník političky Kchin Maun Zo ale barmským médiím řekl, že Su Ťij nyní čelí dalšímu obvinění.
Navzdory obavám z ozbrojeného zásahu protesty odpůrců junty pokračovaly i v pondělí, podle tiskových agentur však byly méně početné než v předchozích dnech.
„Barmští vojáci myslí také jako byznysmeni a vědí, že střílet do lidí znamená opětovné sankce a velký problém pro jejich byznys,“ říká Igor Blaževič a nastiňuje možné scénáře vývoje po pokusu o puč.
V předvoji protestu v Rangúnu kráčela skupina buddhistických mnichů oděných v šafránová roucha. Protestující vyjadřují vzdor třemi zdviženými prsty, tedy gestem známým ze série Hunger Games.
Demonstrace skončila poklidně a nejsou zatím hlášeny žádné střety, informovala později agentura AP. Podle ní však není jasné, zda se protestující neshromáždili jinde.
Do země proudí výzvy k propuštění vůdkyně vlády a bývalé politické vězeňkyně Aun Schan Su Ťij. Jak prožívají probíhající vojenský puč v zemi sami Barmánci? Co očekávají od příštích dnů?
„Vojáci převrat dobře připravili a soustředili se na to, aby v ulicích co nejrychleji vytvořili zdání normality,“ říká Miroslav Nožina, podle kterého přijde otevřený odpor.
Nově objevený druh se vyznačuje výraznými kruhy kolem očí a našedivělou srstí. Tento druh hulmanů rychle ztrácí životní prostor a ohrožují ho také lovci.
Národní liga pro demokracii (NLD) 75leté Su Ťij podle agentury DPA zřejmě nezopakuje velký úspěch z prvních voleb od konce vojenské junty před čtyřmi lety. Sčítání hlasů může trvat několik dní.
„Horníky spláchla vlna bahna, které uvolnily silné lijáky,“ uvedli hasiči. Podle úřadů záchranáři zatím objevili sto těl. Pátrání po možných přeživších pokračuje.
Na videu záchranné operace je vidět, jak skupině tvořené převážně zesláblými ženami a dětmi z lodi na pevninu pomáhá pobřežní stráž. Jeden na kost vyhublý muž se podle záběrů svalil na písek.
Po zásazích armády v srpnu roku 2017 v Arakanském státě na západě Barmy, kde většina Rohingů žila, uteklo před násilnostmi do sousedního Bangladéše na 740 tisíc příslušníků této menšiny.
Část jednání se týkala dodržování lidských práv v Barmě. Podle Babiše má země za sebou komplikovanou minulost a sužují ji konflikty. Ocenil práci na demokratizaci.
Ve Václavu Havlovi někdejší disidentka Aun Schan Su Ťij našla přítele, se kterým se sice nikdy osobně nesetkala, vděčí mu však za Nobelovu cenu za mír i pocit svobody během let strávených ve vězení.
Ministryně průmyslu Marta Nováková má v plánu například výjezdy do Kyrgyzstánu, Jižní Ameriky nebo na Ukrajinu. Na většině cest ji budou doprovázet čeští podnikatelé.