Barmská opoziční vůdkyně Su Ťij je v domácím vězení, uvedla junta. Důvodem bylo extrémní horko

Barmská opoziční vůdkyně Aun Schan Su Ťij byla propuštěna do domácího vězení. Informovala o tom ve středu agentura Reuters s odvoláním na mluvčího vojenské junty, podle nějž bylo důvodem převozu 78leté nositelky Nobelovy ceny za mír počasí, a to konkrétně vysoké teploty.

Rangún Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Protestující drží portrét Su Ťij na shromáždění 1. února 2024 u příležitosti třetího výročí převratu v Barmě před budovou OSN v Bangkoku

Protestující drží portrét Su Ťij na shromáždění 1. února 2024 u příležitosti třetího výročí převratu v Barmě před budovou OSN v Bangkoku | Foto: Chaiwat Subprasom/SOPA Images | Zdroj: Reuters

„U všech, kteří potřebují preventivní opatření, zejména starších vězňů, pracujeme na jejich ochraně před úpalem,“ uvedl mluvčí junty Zo Min Tchun místním médiím s tím, že opatření proti „extrémnímu horku“ se týká také Su Ťij.

Barmská armáda zadržuje Su Ťij od roku 2021, kdy při státním převratu svrhla její demokraticky zvolenou vládu. Hrozí jí 27 let vězení za řadu zločinů, včetně vlastizrady, úplatkářství či porušení telekomunikačního zákona. Politička obvinění odmítá.

V únoru syn Su Ťij uvedl, že jeho matka je držena v samovazbě. Podle něj je v dobré náladě navzdory tomu, že její zdravotní stav „není tak dobrý jako v minulosti“. Světoví lídři a prodemokratičtí aktivisté opakovaně vyzvali juntu k propuštění političky.

Vojenská junta v Barmě v posledních měsících ztratila v bojích s rebely kontrolu nad řadou oblastí a podle pozorovatelů se nachází v nejslabší pozici od převratu z února 2021.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme