Bageta, která je dnes symbolem Francie po celém světě, je ústřední součástí francouzského jídelníčku již nejméně sto let a o jejím původu koluje několik pověstí.
„Ukrajina a její spojenci by měli využít Putinovy chyby a pokračovat s protiofenzivou v podmínkách, které jsou výhodnější pro Kyjev než pro Moskvu,“ podotkli odborníci z Institutu pro studium války.
Podle některých badatelů se opál, který obdivovali ve starověkém Římě a který se dostal mezi šperky egyptské královny Kleopatry, mohl pocházet z území dnešního Slovenska.
Stávající majitel koupil klobouk v malé aukci v Německu; přišel mu v mnoha ohledech podobný dvourohým kloboukům, jaké nosil vojevůdce. Uvnitř pokrývky hlavy se našlo několik vlasů.
Kampaň, podle očekávání ostrá a asi i podpásová, se tudíž naplno rozjede až s novým školním rokem. Aniž by ovšem mezitím politické subjekty upadly do prázdninové dřímoty.
„Stal se velikánem, protože předčil vítěze, kteří ho předcházeli, a protože má za sebou takové divy, které dnes jen stěží chápeme,“ psal o něm francouzský spisovatel Francois René de Chateaubriand.
Všechny názory a nálady bude muset zohlednit i prezident Emmanuel Macron. Podle televize BFMTV bude mít o Napoleonovi projev ve Francouzském institutu a položí květiny v Invalidovně.
Do Skotska klíč přivezl voják Charles Richard Fox, který pobýval na ostrově Svatá Helena v roce 1821, kdy Napoleon zemřel. Předmět následně daroval své matce.
Vojákem byl 72 let a sloužil pěti císařům. Historik Jiří Rak dodává: „Bojoval nejdříve proti Turkovi, pak proti Napoleonovi a nakonec proti revolucím. Tedy proti všem nepřátelům habsburské říše.“
Katedrálu Notre-Dame zachvátil v pondělí odpoledne rozsáhlý požár. Chrám Matky Boží přitom patří k symbolům Paříže a jednomu z nejkrásnějších příkladů gotické architektury vůbec.