národní

ONLINE: Většina akcí skončila. Slaví se už jen na Václavském náměstí a na Národní třídě

| Český rozhlas |Zprávy z domova

Od čtvrtečního rána si lidé připomínají události spojené se 17. listopadem. V roce 1939 v tento den proti studentům krvavě zakročili němečtí nacisté, o 50 let později zase komunisté. Právě na pražskou Národní třídu, kde k zásahu došlo, lidé včetně vrcholných politiků nosili květiny a svíčky. Připomínkové akce i demonstrace se během dne konají v hlavním městě i v dalších částech republiky, u Rudolfina museli zasáhnout policejní těžkooděnci. Vše sledujeme živě:

|Michaela Vetešková, Tomáš Pavlíček, Petra Benešová, pir, ak |Literatura

Národní digitální archiv uchová archiválie v elektronické podobě

Místo rozsáhlých depozitářů, jen nuly a jedničky. Staletí české historie stlačená do speciálních počítačových programů. Národní archiv v Praze digitalizuje svoje data a do dvou let by tady měl vyrůst největší Národní digitální archiv, který dokumenty uchová jen v elektronické podobě. Velký projekt, kterým chce Česko předávat budoucím generacím svoje dějiny, odstartoval letos. Otevřel tak debatu pro odborníky, jak bezpečně uchovávat svoji historii.

|Michaela Vetešková |Regiony

Gotické sklepy u Národní třídy v Praze možná zůstanou zachovány

Odhalené gotické sklepy u Národní třídy v Praze by mohly zůstat zachovány, i když se možná kulturní památkou nestanou. Radiožurnálu to řekl ředitel památkového odboru magistrátu hlavního města a stejného názoru je i ministr kultury, který vrátil jejich prohlášení za kulturní památku znovu k prozkoumání. Investor kvůli dohadům o prohlášení či neprohlášení stavbu obchodního centra načas zastavil.

|Monika Rybáková, Petra Benešová, Alice Kottová |Ekonomika

Nečas chce jednat o zrušení daňového zvýhodnění hypoték

Nečasova vláda plánuje do konce září vytvořit Národní rozpočtovou radu, která by mohla mít sedm až devět členů. Premiér Petr Nečas to řekl dnes v České televizi. Nečas zároveň uvažuje o zrušení daňového zvýhodnění hypoték.

|Pavel Novák, Ondřej Houska, Lenka Rafaelová, Alice Kottová |Ekonomika

Ministři financí EU budou jednat o koordinaci národních ekonomik

Větší koordinaci řízení národních ekonomik budou v Madridu dohadovat unijní ministři financí. Půjde hlavně o důkladnější sledování hospodářství v zemích platících eurem. Podle španělského předsednictví je silnější koordinace a větší regulace základem budoucího ekonomického modelu v Evropské unii.

|Michaela Vetešková, Marek Matlovič, Jan Piroch |Zprávy z domova

Překlad Dalimilovy kroniky má být národní kulturní památkou

Vláda jedná o tom, jestli se nedávno objevená část latinského překladu Dalimilovy kroniky stane národní kulturní památkou. V Česku je až 40 tisíc kulturních památek, z toho necelé tři stovky jsou těmi "národními". Část latinského překladu Dalimilovy kroniky bude jednou z mála knih, která by se mohla pyšnit statutem nejvyšší památkové ochrany.

|Michaela Vetešková, Miroslav Panuška |Zprávy z domova

Jak dál se stavbou Národní knihovny na pražské Letné?

Rozhodnutí o případné stavbě nové budovy Národní knihovny v Praze na Letné dnes nepadlo. Expertní komise architektů, památkářů a právníků se rozhodla čekat na stanovisko Úřadu na ochranu hospodářské soutěže. Primátor Pavel Bém potvrdil, že expertní tým povolil stavbu Národní knihovny na pražské Letenské pláni podle návrhu architekta Jana Kaplického, ale až po konečném rozhodnutí zmíněného antimonopolního úřadu. Chce tak vyloučit všechna rizika spojená s mnohamiliardovou investicí do Kaplického projektu. Ten dal týmu čas jeden měsíc, pak se chce domáhat práva u mezinárodního soudu.