nástupnictví

nástupnictví v textech na iROZHLASU

|Ľubica Zlochová |Zprávy ze světa

Malá Leonor se připravuje na roli španělské královny. Odpůrcům monarchie navzdory

Dědička španělského trůnu, princezna Leonor, slaví deváté narozeniny. Už teď má protokolární přednost před španělským premiérem i bývalým králem Juanem Carlosem. Plavovlasé děvčátko by se jednou mohlo stát čtvrtou královnou v dějinách Španělska. Pokud se ovšem monarchie v zemi udrží – mladí Španělé jsou totiž stále víc pro republiku.

|Milan Kocourek, Michaela Vydrová |Zprávy ze světa

Commonwealth schválil nárok prvorozené dcery na britský trůn

Zástupci zemí Commonwealthu dnes na summitu v australském Perthu schválili změnu nástupnictví v britské monarchii, která povoluje prvorozené dceři zdědit královský trůn. Změna také umožňuje právo na královský trůn dědicům, kteří se ožení nebo provdají za příslušníka římskokatolické církve. Zástupci Společenství národů by měli také projednat otázku dodržování lidských práv.

|Ondřej Bouda, Mariana Zapotilová |Zprávy ze světa

Britové připravují novelu zákona o nástupnictví. Ve prospěch žen

Dnes se žení britský následník trůnu, princ William, jeho nastávající Kate Middletonová ale není šlechtického původu. Poslední král, který se o to pokusil, byl jeho praprastrýc Edvard VIII, který se kvůli svatbě s Američankou Wallis Simpsonovou musel vzdát nároku na trůn za sebe i své potomky. Podle profesorky Lenky Rovné z Fakulty sociálních věd UK podobná následnická krize ale nyní nehrozí.