Na lodi, která se potopila 27. června, se plavilo 55 až 60 migrantů včetně dětí. Původní bilance byla šest mrtvých, vyšetřovatelé v uplynulých třech týdnech pátrali po pohřešovaných.
Příčina neštěstí zatím není známá, podle tureckých médií ale v oblasti panovalo bouřlivé počasí. V souvislosti s potopením plavidla již policie zadržela 11 lidí.
Dvě jeřábové lodě začaly v úterý časně ráno vyzvedávat z moře fregatu norského námořnictva, která se v listopadu u západního pobřeží Norska srazila s ropným tankerem a téměř celá se potopila.
Až 60 lidí se pohřešuje poté, co se u pobřeží Guiney-Bissau během bouře potopila dřevěná rybářská loď. Místní námořnictvo nemohlo lidem na plavidle vyrazit na pomoc.
Indonéská policie zadržela kapitána trajektu, který se v pondělí potopil na jezeře Toba na ostrově Sumatra. Při ztroskotání lodi zemřeli nejméně tři lidé a přibližně 190 dalších se pohřešuje.
V Británii se v sobotu vydražil vzácný dopis z Titaniku. Aukční síň Henry Aldridge & Son prodala list napsaný den před katastrofou za 126 tisíc liber (3,6 milionu korun).
Pozorování velryb na západě Kanady se stalo osudným nejméně pěti lidem. Zahynuli poté, co se u ostrova Vancouver potopila loď s celkem 27 lidmi na palubě. Většinu z cestujících se kanadským záchranářům podařilo z moře vylovit a přepravit do bezpečí, jednoho ale stále pohřešují.
Ztracená nákladní loď El Faro, kterou zasáhl hurikán Joaquin, se potopila u Bahamských ostrovů. Oznámila to americká pobřežní stráž. Záchranáři dál pátrají po 33 nezvěstných členech posádky. Loď zmizela z radarů minulý čtvrtek.
V Egejském moři u ostrova Lesbos se potopil další člun s uprchlíky. Ze 46 lidí, které převážel, se řecké pobřežní stráži podařilo zachránit 20. Po zbylých pohřešovaných se pátrá. Tisíce běženců u řecko-turecké pozemní hranice ve městě Edirne poklidně demonstrovaly za otevření přístupu do Řecka.
U libyjského přístavního města Zuára se potopila loď s asi 200 běženci. Nejméně deset jich přišlo o život. Oznámili podle agentury AFP zástupci libyjských pobřežních hlídek. Nejasnosti panují kolem počtu zachráněných osob.
Počet potvrzených obětí nehody čínské lodi, která se v pondělí potopila na řece Jang-c-ťiang, dosáhl 396. Podle čínské státní televize CCTV se jen 14 lidí zachránilo, desítky dalších se stále pohřešují.
Dnes je to právě rok, co se u jihokorejských břehů potopil trajekt Sewol. Zatímco většině členů posádky se podařilo zachránit, v útrobách trajektu zahynuly přes tři stovky lidí, převážně studentů. I po roce zůstává řada otázek spojených s tragédií nezodpovězena.
Nejméně 56 lidí utonulo při havárii ruské rybářské lodi Dálný východ v Ochotském moři u břehů Kamčatky. Na palubě bylo 132 námořníků a rybářů z několika zemí. Asi šest desítek lidí se podařilo zachránit a nejméně deset námořníků je nezvěstných.
Před dvaceti lety se potopil trajekt Estonia. Na palubě bylo téměř tisíc lidí, nehodu přežilo jen 138 z nich. V Evropě to byla největší námořní tragédie od druhé světové války. Památku obětí uctili jak ve Švédsku, tak v Estonsku.
U pobřeží západní Malajsie se potopila loď s 97 lidmi na palubě. Záchranářům se podle médií zatím podařilo z vody vytáhnout pět desítek cestujících. Ostatní se pohřešují.
Premiér Jižní Koreje Čong Hong-wong odstoupil z funkce. Reagoval tak na kritiku, které musela jeho vláda čelit po potopení trajektu Sewol. Nehodu nepřežilo nejméně 187 lidí, převážně středoškolských studentů, přes sto cestujících se dosud pohřešuje.
Jihokorejská policie zadržela sedm členů posádky potopeného trajektu Sewol a pět z nich obvinila ze selhání při ochraně cestujících. Mezitím úřady zvyšují bilanci obětí. Je jich už 108. Po téměř dvou stovkách dalších stále pátrají záchranáři a potápěči. Hledání a vyzvedávání těl je pro ně komplikovaná a nepříjemná činnost.
Po necelém týdnu od nehody jihokorejského trajektu Sewol našli záchranáři už 105 obětí. Jedno z nalezených těl patřilo podle posledních informaci cizinci. Jeho jméno ale není na seznamu cestujících. Po další 190 lidech potápěči stále pátrají. Záchranné práce a následné vyzdvihování lodi budou podle odborníků nejobtížnější v historii.
Jihokorejští potápěči dnes vynesli z potopeného trajektu další těla. Počet obětí středeční nehody lodi u břehu Jižní Koreje tak vzrostl na 87. Více než 200 lidí se stále pohřešuje. Šance, že někdo přežil, je mizivá.
Jihokorejské úřady potvrdily, že kapitán potopeného trajektu nebyl v době neštěstí u kormidla lodi. Policie kapitána už také zatkla a obvinila z toho, že loď mezi prvními opustil. Záchranáři zatím našli 28 mrtvých. Vyšetřovatelé se mezi tím snaží zjistit, proč se vlastně loď potopila. Do vraku se dnes poprvé dostali potápěči a podle aktuálních zpráv jsou už blízko obytných kajut, kde by mohli být přeživší lidé.
Vrak Costy Concordie odveze k sešrotování obří polo-ponorná loď Dockwise Vanguard. Zakázka, kterou získala nizozemská společnost Royal Boskali. Má hodnotu asi 30 milionů amerických dolarů, tedy přes půl miliardy korun.
| Český rozhlas, Simona Bartošová, Vojtěch Kouřímský|Zprávy ze světa
U Sicílie se potopila loď s migranty ze subsaharské Afriky. Odhaduje se, že na palubě bylo kolem 450 pasažérů, 150 lidí se zachránilo. Počet obětí, mezi něž paří i velký počet žen a dětí, se podle posledních odhadů blíží dvěma stovkám, vedle těl vytažených na břeh se ještě další nacházejí v moři či ve vraku ztroskotané lodi.
Teprve třetí člověk v historii se podíval na nejhlubší místo planety, vůbec poprvé pak v sólovém ponoru. Do téměř jedenáctikilometrové hloubky na dno Mariánského příkopu sestoupil hollywoodský režisér James Cameron, tvůrce velkofilmu Titanic, ale také nadšený amatérský oceánolog a potápěč, oficiální výzkumník společnosti National Geographic.
Asi 240 z 350 pasažérů vyzvedli záchranáři z lodi, která se dnes potopila u Papuy Nové Guineje. O osudu zbylých cestujících ale nemají informace a pátrání po nich pokračuje. Zapojily se také týmy z Austrálie, která je nejbližším sousedem chudého ostrovní státu.
Ruská rybářská loď s dvaatřiceti muži na palubě uvízla u Antarktidy a potápí se. Část posádky se pro jistotu přesunula do záchranných člunů. Další se ale snaží loď zachránit a odčerpávají vodu.
Hasiči se dnes pokusí vylovit nákladní člun s bagrem, který se potopil v Labi u ústecké čtvrti Vaňov. Při nehodě nebyl nikdo zraněn, loď je ale ve velké hloubce a její vyprošťování bude zřejmě složité. Kvůli potopené lodi se zde zastavila lodní doprava. Situaci komplikuje fakt, že do řeky unikla nafta.
U ústecké čtvrti Vaňov se potopil do Labe pětisettunový ponton s bagrem. Na pontonu ani v bagru nebyli žádní lidé, uniklo ale menší množství nafty. Hasiči proto postavili norné stěny.
Nedostatek personálu, špatná dokumentace či dokonce nelegální software, to jsou podle ruských vyšetřovatelů některé z problémů, které ohrožují cestující ruské lodní dopravy. Prověrku flotily nařídil prezident Dmitrij Medvěděv poté, co Rusko v posledních týdnech zažilo hned dvě velké říční katastrofy. Při havárii zchátralé lodi Bulgaria na řece Volze zahynulo 122 lidí. Minulý víkend se v Moskvě potopil výletní člun, devět lidí zemřelo.