Čaj obsahoval patnáctkrát více pyrolizidinových alkaloidů, než připouští zákonný limit. Ve vysokých dávkách může vést konzumace k poškození jater a některé mohou obsahovat karcinogeny.
Jednadvacet evropských států prošlo velkým zdravotnickým testem. Jednotlivé země včetně České republiky v uplynulých měsících měřily u matek a jejich dětí hodnoty vybraných škodlivin. Odborníky například zajímalo, jak moc rodiny ohrožují nebezpečně látky, jako jsou rtuť nebo kadmium. Česká populace v testu, který se konal v Evropě vůbec poprvé, nakonec obstála.
Desítky českých rodin se od září podrobí speciálnímu lékařskému testování. Odborníci u nich budou zjišťovat, jak na jejich zdraví působí nebezpečné látky z okolního prostředí. Testem v Praze a Liberci projdou rodiny, které mají děti ve věku od šesti do jedenácti let. Rozsáhlá roční studie je součástí velkého evropského projektu a má odhalit zdraví populace.
Obyvatelé Chropyně na Kroměřížsku se právě dozvídají, jak dopadla analýza toxinů v jejich okolí. Před měsícem shořela v Chropyni továrna na recyklaci plastů a obyvatelé museli opustit své domovy, protože od požáru se šířil toxický kouř.
Jsou těžce rozpoznatelné, v přírodě se hojně vyskytují a člověku mohou škodit. Nebezpečné chemické sloučeniny, takzvané bromované fenoly, se teď rozhodla odhalovat pomocí speciální metody mladá vysokoškolačka Pavlína Ginterová. Svůj výzkumný projekt posílá i do ministerské soutěže Chytrá řešení pro životní prostředí.