TTIP

TTIP v textech na iROZHLASU

| ČRo, ČRo Plus |Ekonomika

Je to šance vylepšit si pozici před jednáním o TTIP, říká Mládek o smlouvě EU s Kanadou

O obchodní dohodě mezi Evropskou unií a Kanadou dnes v Bratislavě jednají ministři zemí osmadvacítky, kteří jsou zodpovědní za mezinárodní obchod. Podle českého ministra průmyslu Jan Mládka (ČSSD) by CETA, jak se smlouvě říká, mohla pomoci unii k lepší pozici i v jednání o obchodní dohodě se Spojenými státy (TTIP). Řekl to v rozhovoru pro ČRo Plus. Vůči smlouvě však zaznívají i kritické hlasy. Třeba podle europoslankyně Kateřiny Konečné (KSČM) má smlouva s Kanadou stejná negativa jako TTIP, a výhrady má politička i vůči tomu, jak by měla být CETA schvalována.

| ČTK |Ekonomika

Francie chce zastavit jednání o euroamerické dohodě TTIP, USA chtějí smlouvu do konce roku

Francouzská vláda v září požádá Evropskou komisi, aby zastavila jednání o dohodě o volném obchodu mezi Evropskou unií a Spojenými státy. Řekl to státní tajemník francouzského ministerstva zahraničního obchodu Matthias Fekl. Vyjednávání o takzvaném Transatlantickém obchodním a investičním partnerství (TTIP) podle něj již nemá politickou podporu Francie. Bílý dům přitom dnes oznámil, že USA nadále hodlají dosáhnout této dohody do konce letošního roku.

|Vojtěch Koval |Ekonomika

Smlouva o volném obchodu mezi USA a EU nezkrachovala, tvrdí Jourová

Jednání o smlouvě o volném obchodu mezi Evropskou Unií a Spojenými státy pokračují, popírají zástupci Unie slova německého vicekancléře. Sigmar Gabriel totiž o víkendu prohlásil, že rozhovory o tzv. TTIP v podstatě zkrachovala. Mluvčí Evropské komise naopak novinářům řekl, že se začíná rýsovat finální dohoda smlouvy. Českému rozhlasu to potvrdila i eurokomisařka pro spravedlnost a rovnost pohlaví Věra Jourová z hnutí ANO.

| ČTK |Ekonomika

Jednání EU a USA o volném obchodu zkrachovala, míní německý vicekancléř

Jednání o volném obchodu mezi Evropskou unií a Spojenými státy v podstatě zkrachovala. Televizi ZDF to řekl německý vicekancléř a ministr hospodářství Sigmar Gabriel. Plánovaná dohoda s názvem Transatlantické obchodní a investiční partnerství (TTIP) by měla odstranit některé zbývající překážky v obchodování mezi EU a USA a vytvořit největší zónu volného obchodu na světě.

Další kolo jednání o euro-americké dohodě TTIP jde do finále. Pokrok se nečeká

|Ondřej Houska |Ekonomika

Další kolo jednání o euro-americké zóně volného obchodu jde do finále. V Bruselu končí celotýdenní rozhovory mezi Evropskou komisí a Spojenými státy o dohodě zvané TTIP. Žádný zásadní pokrok ale další kolo jednání zřejmě nepřinese. Pokud by obě strany smlouvu uzavřely, přineslo by to evropskému hospodářství podle jejích zastánců desítky miliard eur ročně.

|Ondřej Houska |Ekonomika

Země EU znovu podpořily uzavření dohody o volném obchodu se Spojenými státy

Státy Evropské unie opět podpořily uzavření obchodní dohody se Spojenými státy, zvané TTIP. V Bruselu se na tom shodli ministři zemí osmadvacítky zodpovědní za obchod. Dohoda o volném obchodu by mohla zemím EU podle Evropské komise přinést ročně desítky miliard eur. Řada aktivistů je ale proti, smlouva prý může oslabit evropské standardy např. v oblasti bezpečnosti potravin.

|Ondřej Houska |Ekonomika

Brusel nejspíš potvrdí snahu uzavřít dohodu TTIP s Washingtonem do konce roku

Státy Evropské unie nejspíš potvrdí cíl uzavřít dohodu o volném obchodu se Spojenými státy do konce roku. Dá se to čekat od bruselské schůzky ministrů zodpovědných za obchod. O uzavření dohody TTIP s Američany z pověření zemí unie vyjednává Evropská komise. Ta ostře odmítá tvrzení některých aktivistů, že by TTIP mohl přinést snížení standardů například pro ochranu spotřebitele nebo bezpečnost potravin.

|Ondřej Houska |Zprávy ze světa

EK odmítá obvinění aktivistů ohledně TTIP. Dokumenty prý jen ukazují stanoviska

Evropská komise odmítla tvrzení organizace Greenpeace ohledně jednání o evropsko-americké smlouvě o volném obchodu, zvané TTIP. Aktivisté dnes zveřejnili důvěrné dokumenty z jednání, které podle nich ukazují, že by Evropa mohla ustoupit americkému tlaku například v otázce prodeje geneticky modifikovaných potravin. Evropská komise to označila za nesmysl.

| ČRo, Pavel Polák |Ekonomika

Uniklé dokumenty k smlouvě TTIP prý ukazují velký tlak USA na EU

Spojené státy vyvíjejí při vyjednávání o obchodní smlouvě TTIP na Evropskou unii mnohem větší tlak, než se dosud předpokládalo. Vyplývá to údajně z 240 stránek utajovaných dokumentů, které dnes zveřejnila ekologická organizace Greenpeace. Vybraná německá média mohla dokumenty s předstihem analyzovat.

Chystaná dohoda o volném obchodu mezi EU a USA má v Česku velkou řadu kritiků

|Věra Pfeifferová |Ekonomika

Plán na obchodní a investiční partnerství mezi Evropou a Spojenými státy stále vyvolává emoce v řadě unijních zemí. Problémy s dohodou má i Česko. Transatlantická obchodní a investiční úmluva - TTIP - nastartuje podle Evropské komise ekonomiku a přinese nová pracovní místa. Podle kritiků naopak poslouží pouze velkým korporacím a zničí domácí trh.

| ČRo, Ondřej Houska |Ekonomika

Země EU opět podpořily dojednání dohody o volném obchodu s USA do ledna 2017

Státy Evropské unie opět podpořily uzavření dohody o volném obchodu (TTIP) se Spojenými státy. Jeho podobu teď s Američany z pověření zemí unie dojednává Evropská komise. Ministři průmyslu se v Bruselu shodli, že by chtěli smlouvu dojednat před koncem mandátu současného amerického prezidenta Baracka Obamy, tedy do ledna roku 2017.