Vlámové

|Pavel Novák, pir |Zprávy ze světa

Ve vlámské škole v Belgii zavedli tresty za používání francouzštiny

Jazykové rozdělení Belgie už došlo tak daleko, že v jedné vlámské škole v Bruselu zavedli tresty pro děti, které mezi sebou mluví francouzsky. Nejde o tresty fyzické, ale o dodatečné hodiny nizozemštiny, která je v této škole vyučovacím jazykem. Ředitelka školy ve čtvrti Jette, která je součástí oficiálně dvojjazyčného bruselského regionu, vydala zákaz mluvit francouzsky i o přestávkách. Podle rodičů dětí z frankofonních rodin, které do vlámské školy chodí, je to skandál.

|Martina Mašková, Lucie Maňourová |Zprávy ze světa

Belgie: Rozpory mezi stranami stále nedovolují sestavit vládu

Belgie sice dokončila předsednictví, ale stále nemá vládu a vypadá to, že překoná evropský rekord v délce sestavování kabinetu. Belgičané volili v půlce června a ani po uplynutí 200 dní se sestavení vlády nerýsuje. Vítězná Nová vlámská aliance, která zakládá svou existenci na snahách oddělit Flandry od frankofonních částí Belgie, včera odmítla dokument, který mohl vést k dohodě.

Belgie zatím bude předsedat Unii bez nové vlády

|Pavel Novák, Martin Hromádka |Zprávy ze světa

Předsednická země Evropské unie zatím povede sedmadvacítku v čele s dočasnou vládou. Dosavadní jednání o sestavení nového kabinetu zkrachovala. Po červnových předčasných volbách se vlámské a valonské strany nedohodly na reformě financování národních regionů z federálního rozpočtu. Ve snaze o nalezení kompromisu ale nepolevují.