Za kilo železného šrotu nabízí většina výkupen jen korunu padesát, píše Mf Dnes. A dopravní experti volají podle Deníku po tom, aby cyklisté museli ve dne na silnicích svítit. Více ve výběru z médií.
Za kilo železného šrotu dostanete v některých sběrnách méně než za kilo papíru. Za šrot průměrně kolem dvou korun třiceti haléřů, za papír můžete dostat někde až dvě koruny sedmdesát haléřů.
Vyhláška ministerstva životního prostředí od března nařizuje za kovový odpad ve sběrnách nevydávat žádné hotové peníze. Novému pravidlu se musejí přizpůsobit jak výkupny, tak jejich zákazníci. Třeba v Teplicích.
Výkupny se příliš nezajímají, odkud jim lidé přináší kovy na prodej. A tak přijímají i kusy, které pravděpodobně ukradli zloději u silnic. Reportéři ČRo si vypůjčili od silničářů dopravní značku, která omezuje rychlost na třicítku. S ní i dvě patky od značky a litinovou mříž na kanál. A vyzkoušeli sběrny, jestli by je od nich koupily.
Sběrny na Karvinsku jsou od nového roku pod drobnohledem strážníků. Podle vyhlášky už lidé nesmí v komerčních kovošrotech prodávat staré železo a mají ho vozit zadarmo do městských sběren. Jenže v praxi to moc nefunguje. Policisté zatím lidem jen domlouvají a pokuty nerozdávají. Jak Český rozhlas zjistil, například v Bohumíně výkupny za kovový šrot dál platí.
Železný šrot nevykupujeme. Tento nápis si od července mají na vrata pověsit všechny sběrny na území tří obcí na Karvinsku. Radnice v Bohumíně, Rychvaldu a Dolní Lutyni tak chtějí zabránit krádežím kovů. Připravují vyhlášku, která kovošrotům zakáže platit takzvaným sběračům. Lidé budou smět kovový odpad vozit do obecních sběren, ale nedostanou za to ani korunu.
Do hodonínské výkupny kovů někdo prodal šrot s funkční municí z druhé světové války. Pracovníci výkupny ho našli už minulý pátek. Na podobný nález upozornila dnes i další šrotovna v Hodoníně.