Více práce a papírování, reagují sběrny kovu v Teplicích na bezhotovostní platby
Vyhláška ministerstva životního prostředí od března nařizuje za kovový odpad ve sběrnách nevydávat žádné hotové peníze. Novému pravidlu se musejí přizpůsobit jak výkupny, tak jejich zákazníci. Třeba v Teplicích.
„Platba na účet nebo na složenku, už vám peníze do ruky nemůžu dát. Od 1. března bezhotovostně, jinak to nejde,“ vysvětluje pracovnice jedné teplické sběrny Michaela Stupková dvěma zákazníkům, kteří počítali s tím, že dostanou peníze na ruku.
Zaskočení mladíci si nakonec částku za starou míchačku nechali poslat složenkou.
Pan Ladislav, který odnesl do výkupny stará kamna, změnu systému výplaty peněz za kovový odpad vítá.
Od března se za kovy ve sběrnách nesmí platit hotově. Reakce na nové nařízení zaznamenala Gabriela Hauptvogelová v jedné z výkupen v Teplicích
„Je to lepší. Pro bezdomovce to není dobré, jak se budou živit? Kdyby pro ně alespoň byla tady na severu práce. Ale zase pro feťáky je to dobré, nebudou moct fetovat,“ myslí si.
Zhruba 400 korun za starý sporák a myčku si pan Ladislav nechal poslat složenkou, přestože má účet, což pracovnici sběrny Michaelu Stupkovou překvapilo.
„Takhle přijde o 35 korun. Já být na jeho místě, nechám si to poslat na účet,“ říká s tím, že lidé možnosti platby v hotovosti v posledních únorových dnech dost využívali.
Že by nové opatření odradilo zloděje, kteří nedostanou peníze hned na ruku, si nemyslí. „Lidé, kteří chtějí krást, budou krást pořád,“ uzavírá pracovnice teplické sběrny.
Stejný názor mají také provozovatelé dalších výkupen ve městě. Nové opatření pro ně znamená více práce a administrativy.
Ministr životního prostředí Richard Brabec (ANO) upozorňuje, že vyhláška, která zakazuje platit za kovy ve sběrnách hotově, jen jedna z cest, jak zabránit krádežím kovů. Podle něj připravuje resort v této oblasti další opatření.
Nová vyhláška MŽP zakazuje platit za výkup kovů ve sběrnách hotově. O tématu mluvil v ČRo ministr Richard Brabec
„Během léta bychom měli zákonem ještě zpřesnit vyhlášku, aby bylo jasné, že povolené způsoby platby jsou jen dva, tedy převod z účtu na účet nebo poštovní poukázka. Chceme také zpřísnit kontroly sběren a podmínky pro vydávání licencí,“ popisuje.
„Rádi bychom také systém navázali na centrální registr tržeb, na systém sociálních dávek, aby bylo možné zjistit příjmy z výkupu kovů. Chceme víc zainteresovat kraje a obce, prohloubit spolupráci s policii,“ dodává ministr.