Foniatrie a ORL otevírají dveře, Světový den hlasu je příležitostí k prevenci

Mírně chraplavý hlas sice někdy zní přitažlivě a sexy, může ale být i signálem, že s našimi hlasivkami není něco v pořádku. Na rizika spojená s onemocněním hlasivek a hrtanu má upozornit Světový den hlasu. Poprvé ho vyhlásili v Brazílii v roce 1999 a dnes si ho připomínají lidé na celém světě.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Hlasitá demonstrace v mrazivém počasí

Hlasitá demonstrace v mrazivém počasí | Foto: Tomáš Adamec

Život bez hlasu nebo s trvalou chraptivostí by poznamenal jak vyjadřování našich emocí, tak i náš pracovní výkon. Lékaři proto upozorňují na význam hlasu pro mezilidskou komunikaci a kvalitu života, ale také na fakt, že hlas je jedním z důležitých indikátorů zdraví a nemoci.

Čím dál více lidí potřebuje zdravý hlas ke své profesi. „Stále častěji potřebujeme ke svému povolání hlasivky jako výrobní nástroj,“ vysvětluje pardubický foniatr Jaroslav Preisler.

Málokdo si však zároveň svůj hlas chrání. Našim hlasivkám prospívá dostatek tekutin, zejména vody, abychom neměli sucho v krku, naopak škodí jim kouření a pobyt v zakouřeném prostředí, tvrdý alkohol a káva, které vysušují sliznice, ale také časté a hlasité mluvení.

Přehrát

00:00 / 00:00

K návštěvě pardubické ORL pozvala Drahomíra Bačkorová

Podle Preislera je pro hlasivky nejhorší překřikování v zakouřené restauraci: „Dochází tam k překrvení hlasivek a kouř nebo jakékoli jiné znečištěné ovzduší ty hlasivky hrozně dráždí.“

V rámci Světového dne hlasu nabízejí odborníci na mnoha místech v České republice vyšetření formou dne otevřených dveří. V Praze je to například Hlasové a sluchové centrum, kam můžete přijít od 9 do 16 hodin s jakýmkoli podezřením týkajícím se svých hlasivek a hlasu.

Další možnost pak máte například v Pardubické krajské nemocnici. Tamní oddělení ORL je pro vás otevřeno od 8 do 16 hodin.

Důležité je totiž včasné odhalení závažnějších problémů, jako je například i rakovina hrtanu. „Jsou zásadní rozdíly, jestli ten nemocný přijde s případným nádorovým onemocněním v oblasti hrtanu v časném, nebo v pozdním stádiu,“ říká profesor Viktor Chrobok z pardubické ORL.

Zároveň upozorňuje každého, kdo má déle než tři týdny chrapot, pocit knedlíku v krku nebo pálení žáhy, aby rozhodně zašel k lékaři. Léčba časného stádia má podle lékařů minimální dopad na organismus.

Alžběta Havlová, Lucie Maňourová, Drahomíra Bačkorová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme