V Praze se otevřel nový výstavní prostor, proti Kunsthalle protestovali umělci

Pražská galerie Kunsthalle zahájila v úterý svůj provoz dvěma výstavami. Kromě prvních návštěvníků se před ní sešly asi tři desítky protestujících, kterým vadí údajné propojení peněz z podnikatelské činnosti zakladatele galerie Petra Pudila a světa umění. Zástupci Kunsthalle se s organizátory happeningu nespojili, výstavní síň má ale podle nich být otevřenou platformou, která umožňuje diskusi různých názorových proudů napříč uměleckým spektrem.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Před nově otevřenou Kunsthalle Praha se v úterý konala protestní akce s názvem Shromáždění na podporu umění - workshop artwashingu, kterou uspořádala Společnost pro lepší současnost

Před nově otevřenou Kunsthalle Praha se v úterý konala protestní akce s názvem Shromáždění na podporu umění - workshop artwashingu, kterou uspořádala Společnost pro lepší současnost | Foto: Vít Šimánek | Zdroj: ČTK

Podnikatel Pudil se v roce 2005 zúčastnil odkupu Mostecké uhelné společnosti od skupiny Appian Group. V roce 2010 svůj podíl prodal společnostem Pavla Tykače. Pudil se podle veřejně dostupných zdrojů nepodílel na privatizaci Mostecké uhelné společnosti a nebyl souzen v žádném z procesů, které se privatizace týkaly.

Galerie pro letošek chystají retrospektivu Jiřího Sopka, výstavu sester Válových nebo Markéty Othové

Číst článek

Řečníci v úterý uvedli, že vnímají skoro stejně, jestli se Pudil na privatizaci Mostecké uhelné podílel, nebo „jí přihlížel“.

Performeři přinesli plátna, na nichž byly přetištěné euro bankovky, na nich drtili kusy „uhlí“, jedli je a poukazovali na to, že pokud mohou lidé dýchat zplodiny způsobené jeho těžbou, dá se uhlí i jíst. Plátna potřísněná kousky rozdrceného a vyplivaného uhlí pak zarámovali a uvedli, že je Pudilovi nabídnou k odkupu do jeho budované umělecké sbírky. Počet účastníků protestu vyrovnal počet policistů a novinářů, kteří akci přihlíželi.

„Petr Pudil pro nás představuje kapitalistického podnikatele a zosobňuje systém, který stojí za hlubokými sociálními nemravnostmi současného světa. Petr Pudil nestojí o blaho, jak tvrdí, ale stojí naopak o zhodnocení vlastního majetku a o symbolický status, který vybudoval na dohled od Pražského hradu,“ uvedla jedna z řečnic.

‚Chceme vést dialog‘

„Tak jako mnoho jiných muzeí a galerií na světě se i Kunsthalle v pozici nezávislé a neziskové instituce stává terčem kritiky spojené s jejím financováním. Jsme připraveni v budoucnosti například uspořádat veřejné setkání s cílem vést o daném tématu dialog,“ řekl za vedení Kunsthalle Ondřej Čížek.

Aktivisté protestovali proti těžbě uhlí obsazením rypadel. V dolech na Chomutovsku akce pokračuje

Číst článek

„Kunsthalle Praha je od počátku financována ze soukromých zdrojů, které do okamžiku otevření pocházejí primárně ze zdrojů zakladatele, nadace The Pudil Family Foundation. Její spoluzakladatel Petr Pudil v současné době podniká v mnoha oblastech, od obnovitelných zdrojů energie přes nemovitosti, chemii až po investice do mladých firem v biotechu. Petr Pudil svůj podíl v uhelné společnosti Czech Coal získal až po její privatizaci a následně ji prodal v roce 2010, tedy šest let před Pařížskou dohodou o změně klimatu. Jedním z hlavních důvodů prodeje byla právě environmentální politika zemí Evropské unie,“ uvedl Čížek.

Příprava Kunsthalle trvala sedm let, galerie vznikla z někdejší transformační stanice. Pudilovi do nadačního jmění vložili svou sbírku umění a vznikl nadační fond Kunsthalle Praha. Koupě budovy a její rekonstrukce přišla podle zástupců majitele na více než 800 milionů korun.

Provoz zahajují dvě výstavy, které se tematicky vztahují k původnímu obsahu budovy. Galerie vznikla přestavbou někdejší transformační stanice a měnírny elektrického proudu. Jedna z výstav ukazuje historii budovy, druhá se jmenuje Kinetismus a ukazuje 100 let používání elektřiny v umění.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme