uhlí

| ČTK |Ekonomika

Čína přestane odebírat uhlí z KLDR. Chce tak podpořit sankce OSN

Peking až do konce letošního roku zastavuje veškerý dovoz uhlí ze Severní Koreje, čímž zemi připraví o důležitou část příjmů. S odvoláním na čínské ministerstvo obchodu o tom v sobotu informovala agentura Reuters. Krok je součástí snah o naplnění sankcí OSN vůči Pchjongjangu za jeho jaderný a raketový program. Na Čínu naléhá nová americká vláda, která chce od Pekingu více pomoci při řešení problémů s KLDR. Nynější opatření platí od neděle.

|Anna Kottová, Barbora Benešová |Ekonomika

Cena uhlí prudce roste. Zdražování může ovlivnit útlum těžby v OKD, říká analytik

Uhlí prudce podražuje. Cena za termální uhlí se od začátku roku zvýšila na burze v Rotterdamu o téměř dvě třetiny. Prodává se tak za 72 dolarů za tunu. Ještě rychleji roste cena koksovatelného uhlí. Může za to nižší produkce klíčových hráčů na trhu i vyšší spotřeba některých států, přibližuje analytik Boris Tomčiak. Zdražování suroviny také může podle něj ovlivnit utlumování těžby v OKD.

| ČTK, ČRo |Ekonomika

Soud omezil možnost mateřské firmy NWR rozhodovat o OKD

Krajský soud v Ostravě dnes předběžným opatřením omezil možnost mateřské firmy NWR rozhodovat o OKD. Černouhelná těžební společnost je v insolvenci, má vysoké dluhy a nemá je z čeho platit. Všechny kroky, které se budou týkat OKD, musí nyní schválit věřitelský výbor.

|Ondřej Himmer |Zprávy ze světa

Aktivisté v německé Lužici protestují proti prodeji tamních dolů českým investorům

Ekologičtí aktivisté plánují na dnešek další protesty v hnědouhelných povrchových dolech v německé Lužici. Spolu se třemi elektrárnami je před měsícem od švédské státní společnosti Vattenfall koupilo české konsorcium tvořené Energetickým a průmyslovým holdingem a společností PPF. Obchod za desítky miliard korun ale ještě musí potvrdit švédská vláda.

| ČTK |Ekonomika

Největší americký těžař uhlí Peabody vyhlásil bankrot

Americká společnost Peabody Energy, která je největším soukromě vlastněným producentem uhlí na světě, vyhlásila bankrot. Podnik dnes uvedl, že kvůli prudkému propadu cen uhlí není schopen plně obsluhovat dluh, který v posledních letech výrazně zvýšila expanze firmy do Austrálie. Firma se proto uchýlila pod bankrotovou ochranu před věřiteli. Celkový dluh Peabody na konci loňského roku činil 6,3 miliardy dolarů, tedy asi 150 miliard korun.

| ČTK, ČRo, Barbora Benešová, Jana Klímová |Ekonomika

NWR má miliardové ztráty. Po odchodu Bakaly je novým vlastníkem Ad Hoc Group

Těžební společnost New World Resources (NWR), majitel černouhelné firmy OKD, loni meziročně prohloubila ztrátu na 233 milionů eur, což je zhruba šest miliard korun. V roce 2014 společnost vykázala ztrátu 21 milionů eur, tedy asi 567 milionů korun. Po zveřejnění výsledků se rozhodli společnost opustit její hlavní akcionáři, podnikatelé Zdeněk Bakala a Peter Kadas. Novým většinovým vlastníkem NWR se stala skupina Ad Hoc Group, která sdružuje tři britské investiční společnosti.