Skialpinisté se dočkají otevření šesti tras v Krkonoších

Krkonošský národní park otevře v letošní zimní sezóně šest tras pro skialpinisty. Správa parku vybrala úseky po dohodě s Horskou službou. Chce zabránit nelegálním vstupům do nejvíc chráněných částí Krkonoš.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Skialpinista na svazích Dolomit | Foto: Roby Trab, Santa Caterina Valfurva

Se skialpinisty bojují ochranáři vytrvale. Čelí kvůli tomu kritice části veřejnosti. Ředitel KRNAP Jan Hřebačka proto chápe otevření šesti úseků jako kompromisní krok.

„Těch šest tras v současné době je diskutovaných uvnitř správy s odborníky na zoologii, botaniku, geomorfologii, na všechny jevy, které s přírodou souvisejí.“

„Vyšlo nám, že šest tras pustit můžeme, a předpokládám, že v letošním zimním období už to bude fungovat. Vím, že se bude třeba procházet Bílým Labem směrem nahoru k Luční boudě,“ řekl Hřebačka Radiožurnálu.

S otevřením legálních tras pro skialpinisty souhlasí i náčelník Horské služby Jiří Brožek. „Skialpinista se ve většině případů pohybuje odspoda nahoru a ve většině případů si svoji trasu, kterou případně potom sjíždí, projde a ví jak vypadá. Narozdíl od těch, kteří vyrazí pouze na sjíždění svahů, čili na freestyle, kdy se ve většině případů nějakým způsobem dostanou nahoru a jenom pak sjíždějí dolů a netuší vůbec, co pod sebou mají,“ řekl Brožek.

Na internetu je možné najít popisy téměř čtyřiceti nelegálních skialpinistických tras v Krkonoších. Turistům hrozí za pohyb mimo značené cesty pokuta.

Zatímco KRNAP vnímá otevření šesti skialpinistických tras jako vstřícné gesto, skialpinistická veřejnost to bere jako normalizování situace v Krkonoších.

"Skialpinismus je základ všeho lyžování a túry, které KRNAP povolí, se jezdí už asi sto let. Potom to deset patnáct let nebylo povolené, posledních deset let to KRNAP stíhal a teď to zase vrátí. Čili vrátí normální reálný stav tak, jako to vždycky bylo," řekl Jakub Turek ze serveru horydoly.cz.

Lucie Husárová 1, Marika Táborská Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme