Když byla Anderssonová vybrána jako první žena do premiérského úřadu, dostalo se jí v parlamentu velkého potlesku. Jde však pro Švédsko, pyšnící se rovností, o přelom, nebo jen o zajímavost?
Magdalenu Anderssonovou zvolil parlament ve středu. Ve stejný den ale koaliční Zelení odmítli rozpočet navržený Anderssonovou a z vlády odešli. Premiérka vzápětí podala demisi.
Ačkoliv je Švédsko považováno za jednu ze zemí světa s největší rovností práv žen a mužů, v čele vlády jako jediné ze severských zemí ještě ženu nemělo.
Při sobotní explozi v kodaňské čtvrti Nörrebro nebyl nikdo zraněn, uvedla na twitteru dánská policie. Co bylo příčinou výbuchu a kdo za ním stál, zatím policisté nesdělili.
Ministerská předsedkyně přiznala zároveň, že se mylně domnívala, že zákonodárci se budou chtít s brexitem vypořádat v dohodnutém termínu a budou ochotni k ústupkům.
Šestapadesátiletá Pejčinovičová Buričová dostala 159 hlasů a Reynders 105 hlasů. Chorvatská diplomatka nahradí 18. září ve funkci Nora Thorbjörna Jaglanda.
Thajská expremiérka Jinglak Šinavatra, jíž hrozí až 10 let za údajné okrádání státu, v pátek nedorazila k nejvyššímu soudu. Soudce na ni proto vydal zatykač. Stoupenci sesazené političky se bouří.
Limuzína polské premiérky Beaty Szydlové v Osvětimi narazila do stromu. Polské předsedkyni se nic vážného nestalo, podle mluvčího Rafala Bochenka utrpěla jen modřiny. Přesto ji vrtulník záchranné služby po první prohlídce v Osvětimi převezl do vojenské nemocnice ve Varšavě. V poslední době to není poprvé, kdy měl někdo z polských politiků nehodu.
Britská vláda se pokusila před klíčovým hlasováním ututlat poruchu rakety vystřelené z jaderné ponorky. Píše to britský list Sunday Times. Cvičná střela Trident loni v červenci změnila směr a zamířila směrem ke Spojeným státům. Premiérka Theresa Mayová odmítla říct, zda o incidentu věděla.
Rumunský prezident Klaus Iohannis odmítl návrh sociálních demokratů (PSD) na jmenování Sevil Shhaidehové novou premiérkou. Iohannis dnes novinářům řekl, že ke svému rozhodnutí dospěl po zvážení veškerých okolností. Ekonomka Shhaidehová, která nemá téměř žádné politické zkušenosti, se mohla stát první ženou a první muslimkou v čele rumunské vlády.
Časový rámec britského odchodu z Evropské unie zůstává podle Londýna beze změny. Německou kancléřku Angelu Merkelovou a šéfa Evropské komise Jean Claude Junckera o tom ujistila britská premiérka Theresa Mayová .
Britským ministrem zahraničních věcí se stane Boris Johnson, bývalý starosta Londýna a jeden z vůdců kampaně za brexit. Na resortu obrany zůstává Michael Fallon. Britská premiérka Theresa Mayová začala sestavovat novou vládu poté, co ve středu dostala pověření od královny Alžběty II.
Velkou Británii vede po 26 letech opět žena. Královna Alžběta II. přijala ve středu rezignaci Davida Camerona. Vzápětí jmenovala novou premiérkou Spojeného království Theresu Mayovou. Cameron odstoupil poté, co se Britové rozhodli v červnovém referendu pro odchod z EU. On sám vedl kampaň za setrvání země v unii.
Dnes odpoledne se Theresa Mayová stane historicky druhou ženou v čele britské vlády. Jeden z prvních kroků na cestě z audience u královny v Buckinghamském paláci přitom povede k pracovnímu stolu. Politička totiž musí vlastnoručně napsat dopis kapitánům britských ponorek vybavených jadernými zbraněmi.
Andrea Leadsomová vzdala kandidaturu na předsedkyni britských konzervativců a příští premiérku, jedinou kandidátkou je tak nyní ministryně vnitra Theresa Mayová. Leadsomová, která je náměstkyní ministryně energetiky, už Mayové vyjádřila podporu.
Evropský parlament chce dnes řešit situaci v Polsku. Konkrétně se bude zabývat změnami ve fungování ústavního soudu a veřejnoprávních médií, které prosadila konzervativní vláda. Kroky svého kabinetu musí ve Štrasburku vysvětlit premiérka Beata Szydlová.
Polský prezident Andrzej Duda oficiálně pověřil Beatu Szydlovou sestavením nové vlády. Její kabinet už má požehnání strany Právo a spravedlnost, která vyhrála říjnové parlamentní volby. Musí ale ještě požádat o důvěru celý parlament.
Remíza. Takový je podle komentářů výsledek polské předvolební televizní debaty. Premiérka Ewa Kopaczová z liberální Občanské platformy se v ní utkala s Beatou Szydlovou. Tu nominovala opoziční konzervativní strana Právo a spravedlnost.
V Thajsku začal proces s bývalou premiérkou Jinglak Šinavatrovou. Politička čelí obvinění z korupce a podvodů v souvislosti s vládními dotacemi při prodeji rýže. Hrozí jí za to deset let vězení. Soud líčení přerušil a bude v něm pokračovat v červenci.
Thajská premiérka Jinglak Šinavatra oznámila rozpuštění parlamentu a slíbila uspořádat předčasné volby. Po týdnech protestů tak vyslyšela přání opozice a demonstrantů. Nové volby by podle Šinavatry měly být co nejdřív. Za pád její vlády může údajně úzké napojení na jejího bratra, bývalého premiéra Tchaksina Šinavatru.
V thajské metropoli Bangkoku pronikly stovky protivládních demonstrantů do areálu sídla premiérky Jinglak Šinavatry. Její vláda krátce předtím nařídila policistům, aby odstranili zátarasy obklopující úřad vlády a centrálu metropolitní policie. Demonstranti požadují odchod premiérky, která je podle nich jen prodlouženou rukou svého bratra.
Thajští demonstranti obsadili další ministerstva a úřady. V rukou už mají nejen ministerstvo financí a zahraničí, ale další čtyři vládní budovy. Pokud neodstoupí premiérka Jinglak Šinavatra a její vláda, nabádají navíc k blokádě úřadů v celé zemi.
Už třetím dnem pokračují demonstrace v Bangkoku, hlavním městě Thajska. Tisíc lidí zůstává v budově ministerstva financí, kterou včera obsadili. Neodstoupí-li vláda v čele s premiérkou Jinglak Šinavatrou, plánují dnes zabrat i další státní instituce a budovy médií.