Měl to být zázračný lék na koronavirus, teď se od něj upouští. Důvodem jsou nesnesitelné vedlejší příznaky

„Kdyby nebylo chlorochinu, určitě bych zemřel. Neznamená to, že bude fungovat i proti covid-19, ale možná lepší než nic,“ napsal v polovině března na twitteru podnikatel a vizionář Elon Musk. O chlorochinu – látce ze skupiny antimalarik – se v minulých týdnech psalo jako jednom z možných léků pro lidi nakažené novým typem koronaviru. Pacientům ho podávali například ve Švédsku nebo Austrálii, teď ale od něj lékaři začínají dávat ruce pryč.

Queensland Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Technik testuje vzorky na koronavirus

Technik testuje vzorky na koronavirus | Foto: cnsphoto | Zdroj: Reuters

Jak na twitteru vysvětlil Elon Musk, chlorochin mu podle jeho slov zachránil život, když v roce 2000 bojoval s malárií. Nemocí se nakazil během cesty po Brazílii a Jihoafrické republice, malárii u něj ale lékaři prokázali až po dvou neúspěšných diagnózách. Jeho zdravotní stav se mezitím zhoršoval. Ulevilo se mu údajně až poté, co mu lékaři nasadili chlorochin.

Yes, I received chloroquine via central line through my chest & both arms. Had near fatal case of falciparum. Would’ve died for sure if not for chloroquine. Doesn’t mean it works for C19, but maybe better than nothing.

21:39 – 16. 03. 2020

402 5903

Vedle remdesiviru nebo lopinaviru se i chlorochin stal jedním z experimentálních léků, které zdravotníci v některých zemích světa začali využívat při léčbě pacientů nakažených onemocněním covid-19. V posledních týdnech se ale od léku začíná upouštět, někteří pacienti si totiž stěžují na nesnesitelné vedlejší účinky, které během léčby chlorochinem pociťovali.

Jednou z nich se stala také manželka oscarového herce Toma Hankse, producentka a herečka Rita Wilsonová. Ta se spolu s manželem nakazila koronavirem během natáčení filmu v Austrálii.

Epidemiolog: Reaktivace koronaviru u uzdravených pacientů při oslabené imunitě je nejčernější varianta

Číst článek

Stop používání

„Ahoj lidi. Rita a já jsme tady v Austrálii. Cítili jsme se trochu unavení, jako bychom byli nachlazení, a trochu nás bolelo po těle. Rita měla nějaké zimnice, které přicházely a odcházely,“ popsal Hanks na twitteru poté, co se dvojice nechala otestovat na koronavirus, a výsledek byl pozitivní.

Podle britského deníku The Guardian lékaři nemocnice v Queenslandu podali chlorochin Wilsonové poté, co jí horečka stoupla k téměř 39 stupňům Celsia.

„Dali mi chlorochin… Vím, že lidé o tomto léku mluvili, já vám ale můžu říct jen tohle – nevím, jestli lék zafungoval, nebo za snížení horečky mohl čas. Horečka se srazila, ale chlorochin měl tak extrémní vedlejší účinky, že jsem se cítila hrozně, měla jsem závratě a svaly jsem měla hodně oslabené… Myslím, že by lidé měli k tomuto léku přistupovat velice rozvážně,“ popsala podle Guardianu Wilsonová.

Imunolog: S koronavirem se umí poprat i onkologické děti, oslabená imunita není sama o sobě riziko

Číst článek

Lékaři queenslandské nemocnice potvrzují, že některým pacientům lék chlorochin skutečně podávali, nyní ale australští vědci z odborné rady pro mimořádné situace v oblasti zdraví doporučují, aby se lék v tamních nemocnicích přestal používat.

Podle serveru Newsweek k zastavení léčby chlorochinem přistoupily i některé nemocnice ve Švédsku, kde se lék také využíval. Důvodem jsou právě obavy lékařů z vedlejších účinků, které se u pacientů začaly objevovat – někteří popisovali nesnesitelné křeče nebo ztrátu periferního vidění.

V České republice chlorochin nebyl doposud součástí žádného registrovaného léčivého přípravku. Nadějněji se tak jeví užívání příbuzné látky hydroxychlorochin – dalšího antimalarika, které nemá tak silné vedlejší účinky. Hydroxychlorochin je součástí léku zvaného Plaquenil, jehož účinky na nemoc covid-19 se momentálně také testují.

eku Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme