Astronaut Armstrong byl ukázkový psychopat. Bezchybný a přirozený vůdce, říká psychiatr Honzák

Neil Armstrong byl ukázkový hodný psychopat, popsal amerického astronauta psychiatr Radkin Honzák v rozhovoru s Lucií Výbornou v pořadu Host Radiožurnálu. Byl to podle něj člověk bez nervů a takoví lidé jsou prý ve svých výkonech bezchybní.

Host Lucie Výborné Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Z dlouhodobých výzkumů vyplývá, že psychopatů v populaci žije asi jedno procento. A toto číslo se dlouhodobě nemění. Statisticky tak každý stý člověk, kterého potkáte, vykazuje znaky psychopata.

V New Yorku vydražili taštičku z vesmíru. Neil Armstrong do ní ukládal měsíčný prach

Číst článek

„V medicínské terminologii pojem psychopat neexistuje. To, čemu jsme dřív říkali psychopat, se dnes nazývá poruchami osobnosti,“ popsal ve vysílání Radiožurnálu psychiatr Radkin Honzák.

„Pravý psychopat nemá nikdy strach. A nerozumí vašemu strachu,“ doplnil odborník na lidskou psychiku.

Nenechte se ale mýlit, psychopat nemusí být pouze „zlý“. Ukázkovým příkladem prý je Neil Armstrong, který jako první na světě přistál na Měsíci. „Měl za sebou sedm nebo osm naprosto neuvěřitelných přistání, proto si ho NASA vyhlédla. Byl to člověk bez nervů. Tito lidé jsou bezchybní ve svém výkonu, i v kritických situacích. Jsou to přirozené vzory a vůdci.“

Posádka letu Apollo 11: zleva Neil Armstrong, Michael Collins a Buzz Aldrin | Foto: NASA Images

Používáme 10 procent mozku?

Používáme prý jen 10 procent svého mozku, alespoň se to tedy říká. „U někoho to tak opravdu je,“ uvedl Honzák.

Teze o využívání pouhé desetiny mozku je podle něj rozšířený omyl, i když pochopitelný. Vychází totiž z Freudovy představy, že pouze desetinu naší psychické činnosti tvoří vědomí, zbytek pak nevědomí.

„Když v autě šlápnete na brzdu a teprve za půl sekundy si uvědomíte, proč jste to udělala, jde o činnost vašeho nevědomí,“ vysvětluje psychiatr. „My bychom jásali, kdyby vědomí tvořilo alespoň dvě procenta,“ usmívá se.

Lucie Výborná, Alžběta Švarcová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme