„Dobrý den vám všem. Jako všichni ostatní i já jsem zavřený doma. Neodcestoval jsem do Houstonu. Prioritou teď není cesta do vesmíru, ale zastavit šíření nemoci COVID-19,“ cituje Radiožurnál Pesqueta.
Práce Johnsonové přispěla k úspěchu Alana Sheparda, který se v květnu 1961, měsíc po historickém letu sovětského kosmonautu Jurije Gagarina, stal prvním Američanem ve vesmíru.
Izraelská sonda Berešit, která v dubnu havarovala při pokusu přistát na Měsíci, mohla na zemského souputníka přivézt život. Přistání mohly přežít extrémně odolné organismy zvané želvušky.
Výhra v soutěži obnášela suborbitální let na palubě kosmické lodi Lynx Mark II. Ta se měla původně uskutečnit v roce 2015, nakonec byla odložena na neurčito.
Několik dní po přistání jste velmi nestabilní, máte potíže koordinovat pohyby při chůzi a chce to trochu cvičení a fyzioterapie, popisuje v rozhovoru pro Český rozhlas astronaut Andrew Feustel.
Jaký bude první cíl výprav? „Myslím, že Měsíc. Bude to jakási zkušební oblast, kde budeme trénovat na mise na Mars a budeme tam vyvíjet vybavení, se kterým na Mars poletíme,“ říká Leroy Chiao.
Do začátku příštího roku Rusko pozastaví své pilotované lety. Americká NASA chce snížit svou závislost na ruském kosmickém programu, plánuje další testovací let v raketě SpaceX.
Ještě letos hodlá Čína vstoupit na odvrácenou stranu Měsíce a za pět let chce stálou vesmírnou stanici. Zatímco americká NASA odmítá čínským ambicím podat ruku, evropská ESA se spolupráci nebrání.
Zemřel čtvrtý muž na Měsíci, astronaut Alan Bean. Bylo mu 86 let. Informovala o tom americká vesmírná agentura NASA. Podle rodiny Bean zesnul po krátké nemoci obklopen svými bližními.
Neil Armstrong byl ukázkový hodný psychopat, popsal amerického astronauta psychiatr Radkin Honzák. Byl to podle něj člověk bez nervů a takoví lidé jsou prý ve svých výkonech bezchybní.
V kazašské stepi přistál návratový modul kosmické lodi Sojuz, na jehož palubě se po pobytu na Mezinárodní vesmírné stanici vrátili dva američtí astronauti Acab a Vande Hei a ruský kosmonaut Misurkin.
První videokonferenci s astronautem na vesmírné stanici si mohli užít zájemci o vesmír v budově ČVUT. Právě odtamtud se česká strana spojila s Paolem Nespolim na Mezinárodní vesmírné stanici.
Země vypadá z vesmíru jako klenot v temnotě. Tak popsal svůj dojem z pohledu na naši planetu z povrchu Měsíce americký astronaut Charles Duke. Člen letu Apolla 16 přijel na návštěvu do Česka, aby na pražském výstavišti otevřel výstavu Gateway to Space, tedy Brána do vesmíru.