Autobus z Útěku do divočiny zmizel z aljašské přírody. Úřady ho odstranily z obav o bezpečí návštěvníků

Cestovatelé už na Aljašce nenavštíví přezdívaný magický autobus, který proslavila kniha Útěk do divočiny a její pozdější stejnojmenná filmová adaptace. Místo, kde v roce 1992 zemřel hlady dobrodruh Christopher McCandless, každoročně přitahovalo stovky návštěvníků. Právě z obav o jejich bezpečí nechaly místní úřady opuštěný dopravní prostředek ve čtvrtek odstranit.

Healy (Aljaška) Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Helikoptéra aljašské národní gardy krouží nad autobusem, který se proslavil knihou a filmem Útěk do divočiny

Helikoptéra aljašské národní gardy krouží nad autobusem, který se proslavil knihou a filmem Útěk do divočiny | Foto: Alaska Department of Natural Resources | Zdroj: Reuters

Opuštěný památník skutečného příběhu o útěku ze společnosti a návratu k přirozenému životu v divočině lákal cestovatele do míst, kde není mobilní signál, panuje nepředvídatelné počasí a často se rozvodňují vodní toky. Mnoho z nich proto muselo být v uplynulých letech zachraňováno.

Jen tento rok přijeli záchranáři vysvobodit uvíznutou pětici italských turistů, připomíná deník Guardian. Loni během výpravy za magickým autobusem zemřela 24letá žena z Běloruska, kterou smetla přilehlá řeka.

Nákladné záchranné akce od čtvrtka nebudou potřeba. Aljašská národní garda desítky let starý vůz pomocí vrtulníku odnesla pryč. Starosta místního okresu Clay Walker to označil za velkou úlevu s hořkosladkou příchutí. Co s autobusem bude dál, zatím není jasné.

Autobus číslo 142 pochází z druhé poloviny 40. let. Ke Stampedeské stezce v aljašském národním parku a rezervaci Denali poblíž města Healy se dostal mezi 60. a 70. lety, kdy dopravní prostředky upravené do obytných vozů využívali stavaři silnic. Jako jediný ho na místě nechali, protože měl zlomenou zadní nápravu.

Christopher McCandless, kterému bylo v době smrti 24 let, v něm přespával během léta 1992. Své zážitky si přitom zaznamenával do deníku. Jeho tragický osud odvyprávěl o rok později Jon Krakauer v článku pro magazín Outside.

Příběh následně rozvinul v knize Útěk do divočiny, která se v roce 2007 dočkala filmové adaptace v režii Seana Penna. Roli McCandlesse si zahrál Emile Hirsch.

kro, nol Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme