Připravte si peněženky, po zhlédnutí tohoto dokumentu budete chtít investovat do ochrany přírody a také do některých mořských želv. Takto zvou filmaři na dokumentární seriál Slavné národní parky.
Odra, poslední velký německý tok s téměř přírodní podobou, se má splavnit pro velké lodě. Polsko a Spolková republika v roce 2015 uzavřely dohodu o narovnání a prohloubení koryta této pohraniční řeky.
„Křivoklátsko je označováno za klenot českého přírodního bohatství. Cílem vzniku národního parku je jeho zachování pro nás i příští generace,“ vysvětluje záměr vlády středočeská krajská radní.
Pletivo zabezpečuje skály od roku 2015, od té doby jde o první velký záchyt. V blízké době správci parku suť odklidí a největší kámen rozeberou na menší kusy a přesunou je.
Migrující skupina slonů hledají více prostoru, což je palčivý problém, protože za posledních 20 let se rozloha půdy dostupné pro slony zmenšila o 40 procent.
Inspekce životního prostředí udělila pokutu 200 tisíc korun za nelegální navážení odpadu do areálu bývalé slepičárny ve Vchynicích. Více se dočtete ve výběru z médií, který sestavil Radiožurnál.
Během pandemie koronaviru narostlo v českých městech a obcích množství plastu až o 25 procent, píšou středeční Lidové noviny. Více ve výběru z médií, který připravil Radiožurnál.
Za 30 let se do šumavské přírody vrátily některé druhy rostlin i živočichů jako třeba puštík bělavý. Další druhy rostlin a zvířat se na Šumavu vracejí i díky bezzásahovým zónám.
Agresivita skútrařů v Krkonoších podle správy parku roste. „Letos je to markantní posun, a to i kvůli tomu, že se mění struktura návštěvníků Krkonoš,“ přiblížil mluvčí Radek Drahný.
Lesy České republiky začaly kácet v Boubínském pralese kvůli kůrovci. Prales je přírodní rezervace, a tak proti kácení vystoupilo Hnutí Duha a žádá zastavení těžby u Inspekce životního prostředí.
„Správa Krkonošského národního parku uložila každému ze čtyř řidičů pokutu ve výši sto tisíc korun,“ řekl týdeníku Euro mluvčí správy parku Radek Drahný.
O zavedení vstupného Správa Krkonošského národního parku uvažuje, nesloužilo by ale k regulaci. Podle Böhnische nesmí být vstupné do národního parku vysoké tak, že by si jej lidé nemohli dovolit.
Nedávno proběhlo dotazování návštěvníků, které mělo mimo jiné za cíl, porovnat českou a německou část Šumavy. Podle ředitele správy českého národního parku si ta naše vedla překvapivě dobře.
Z hor postupně mizely cedule informující o hranicích 1. zóny KRNAP a strážci je nahrazují novými označeními klidových území. Přímo v Krkonoších podrobnosti zjišťoval Český rozhlas Hradec Králové.
Na Sněžce se objevila jeden metr vysoká síť. Pracovníci správy krkonošského parku ji ve spolupráci s kolegy z Polska natáhli po obvodu téměř celého vrcholu. Důvodem je ochrana vzácné horské přírody.
Regulaci počtu návštěvníku chce zavést ministerstvo životního prostředí, které se na tom dohodlo s národními parky, píše Mladá fronta Dnes. Více ve výběru z médií, který připravil Radiožurnál.
V polském Biebrzańském národním parku se podařilo po týdnu uhasit rozsáhlý požár. Hasiči ukončili v neděli odpoledne svůj zásah, informovalo v prohlášení největší chráněné území v Polsku.
S požárem v Biebrzańském národním parku pomáhají také hasiči z jižního a západního Polska. Oheň zachvátil přibližně 8 tisíc hektarů lesa a díky slabšímu větru se stále šíří.
Podle satelitních snímků z úterního rána oheň zdevastoval 1500 hektarů. Mezitím se požár rozšířil, podle médií zprvu na 4000 a k večeru na 6000 hektarů.
Dva sloni ze stáda přežili a nacházeli se na jednom ze skalních převisů nad vodopádem. Dvojice přežije jen s nesnázemi, myslí si ekolog Edwin Wiek, podle něhož se sloni spoléhají na velká stáda.
Turisté sedící na vzácných loukách, pohozené odpadky. Takhle to vypadá na vrcholu Sněžky. Podle vedení národního parku přibývá bezohledných turistů, kteří poškozují vzácnou přírodu.