Spor muslimky se školou, která jí zakázala nosit hidžáb, soud zastavil. Ředitelka plánuje odvolání

Obvodní soud pro Prahu 10 zatím nepravomocně zastavil kauzu muslimské studentky, které pražská střední zdravotní škola v roce 2013 nedovolila nosit při vyučování šátek. Studentka letos v dubnu svou žalobu stáhla. Zdůvodnila to obavami z nenávistných útoků, kterým kvůli kauze čelí. Škola se ale chce soudit dál a proti zastavení řízení se odvolá. V tiskové zprávě to v úterý oznámil advokát školy Radek Suchý.

Praha Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ředitelka Střední zdravotnické školy Ivanka Kohoutová

Ředitelka Střední zdravotnické školy Ivanka Kohoutová se chce proti rozhodnutí odvolat | Foto: Martin Svozílek | Zdroj: Český rozhlas

Obvodní soud se měl původně případem zabývat znovu, když mu loni v prosinci kauzu vrátil k novému projednání Nejvyšší soud.

Muslimka však letos na jaře vzala žalobu zpět, protože podle své advokátky Radky Korbelové Dohnalové čelila kvůli kauze dlouhodobému vyhrožování a měla obavu z dalších nenávistných útoků. Škola se proti stažení žaloby postavila, ale obvodní soud její argumenty neuznal.

Advokát muže, který měl podněcovat k nenávisti: Komentář byl černý humor, sám jsem se zasmál

Číst článek

„Dne 20. července 2020 bylo žalované (škole) doručeno rozhodnutí Obvodního soudu pro Prahu 10, dle kterého se řízení zastavuje,“ sdělil advokát školy.

Rozhodnutí obvodního soudu zatím není pravomocné, protože škola se proti němu podle advokáta odvolá k Městskému soudu v Praze. Se zastavením řízení škola nesouhlasí ani její ředitelka Ivanka Kohoutová, která kandiduje v Kolíně za hnutí Trikolóra. V řízení by se podle nich mělo pokračovat, uvedl Suchý.

Somálská dívka uváděla, že opustila pražskou Střední zdravotnickou školu v Ruské ulici, když ji ředitelka v září 2013 vyzvala, aby si při teoretické výuce sundala hidžáb. To je šátek, jímž si muslimské ženy zahalují vlasy, krk a ramena. V roce 2016 dívka školu zažalovala, domáhala se omluvy a 60 000 korun. U obvodního soudu ani Městského soudu v Praze neuspěla, ale Nejvyšší soud loni rozhodl, že zákaz šátku při teoretické výuce nemá legitimní cíl a Česko nesmí diskriminovat některý z náboženských směrů.

Soudů v takzvané šátkové kauze se opakovaně zúčastňovali na podporu školy a její ředitelky odpůrci muslimů.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme