V Abcházii proběhnou opakované prezidentské volby, nejvyšší soud zrušil loňské výsledky

V separatistické Abcházii, která se s ruskou pomocí fakticky odtrhla od Gruzie, se budou 22. března konat nové prezidentské volby. V neděli to oznámila ústřední volební komise. Rozhodnutí přišlo poté, co nejvyšší soud na základě stížnosti zrušil výsledky voleb z loňského září. Dosavadní prezident Raul Chadžimba podle agentury TASS se chystá rozhodnutí napadnout.

Moskva Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Prezident Abcházie Raul Chadžimba

Prezident Abcházie Raul Chadžimba | Foto: Carlos Garcia Rawlins | Zdroj: Reuters

„Schválili jsme to prakticky jednomyslně. Dvaadvacátého března budou volby,“ řekl novinářům předseda volební komise Tamaz Gogija.

Od virtuálních tanků do politiky. Tvůrce populární hry World of Tanks založil v Rusku vlastní stranu

Číst článek

„Rozhodnutí o zopakování prezidentských voleb 22. března volební komise přijala na základě nezákonného a protiprávního rozhodnutí nejvyššího soudu. Nesouhlasíme s tímto rozhodnutím a hodláme jej napadnout,“ uvedl na své internetové stránce prezident Raul Chadžimba. Rozhodnutí o nových volbách podle šéfa státu oddaluje stabilizaci situace v zemi.

Stávající prezident se sice hodlá proti rozhodnutí nejvyššího soudu odvolat, podle agentury TASS by se ale nových voleb zúčastnil, pokud budou vypsány. Hlavou státu hodlá zůstat přinejmenším do voleb, ovšem opoziční demonstranti, kteří obsadili prezidentskou kancelář, jej vyzývají k okamžitému odstoupení.

Neplatné volby

Loni v září se ve druhém kole abcházských prezidentských voleb rozhodovalo mezi Chadžimbou a opozičním kandidátem Alchasem Kvicinijou. Následné znovuzvolení Chadžimby pak odmítl opoziční politik uznat.

Prezidentem byl Chadžimba vyhlášen navzdory námitkám oponentů. Podle volební komise získal zhruba o 1000 hlasů více než jeho vyzyvatel. Komise současně odmítla žádost devíti stran a spolků prohlásit volby za neplatné, protože podle výsledků žádný z kandidátů nezískal nadpoloviční většinu hlasů.

Od srážky je dělily metry. Válečné lodě Ruska a Spojených států se potkaly v Arabském moři

Číst článek

Podle těchto výsledků hlasovalo pro Chadžimbu ve druhém kole celkem 39 741 voličů (47,38 procenta z odevzdaných hlasů), pro opozičního kandidáta pak 38 742 hlasů (46,19 procenta). Volební účast dosáhla téměř 66 procent.

Vyzyvatelem Chadžimby v nadcházejících volbách se měl stát společný opoziční kandidát Aslan Bžanija. Ten však musel být na jaře kvůli prudkému zhoršení zdraví hospitalizován v Moskvě. Opoziční politici a Bžanijovi příbuzní tvrdí, že mohl být otráven.

Separatistické provincie Abcházie a Jižní Osetie se s ruskou pomocí na začátku 90. let odtrhly od Gruzie. Rusko jejich nezávislost uznalo po pětidenní válce s Gruzií v srpnu 2008. Příkladu Moskvy následovaly ještě Venezuela, Nikaragua, Nauru a nakonec i Sýrie. Oba separatistické regiony představují asi 20 procent území Gruzie. Po ukončení konfliktu v nich Rusko zřídilo stálé vojenské základny. Tbilisi označuje obě provincie za území okupované Ruskem.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme