„Po karabašských válkách se ukázalo, že Rusko není skutečným bezpečnostním partnerem. Proto Arménie hledala jiné cesty,“ popsal pro iROZHLAS.cz politický geograf Vincenc Kopeček.
Taktiky Kremlu se sice v různých státech mohou lehce lišit, patrné ale je, že mu jde například oslabení podpory Kyjeva, paralýzu západních demokracií či posílení vlivu v postsovětském prostoru.
Švédský režisér gruzínského původu Levan Akin natočil film prodchnutý vírou v mezilidské pochopení, které je nezávislé na světonázoru a politickém stavu věcí.
Po Novém roce, kdy byla ve Tbilisi velká demonstrace, se na vánoční prázdniny ulice trochu vylidnily. „Očekávám další velké demonstrace po skončení svátků,“ říká pro iROZHLAS.cz Gruzín Sandro Kolbaia.
Tisíce Gruzínců mezitím denně demonstrují proti rozhodnutí vlády pozastavit do roku 2028 přístupová jednání s Evropskou unií. Policie se je snaží rozhánět násilím.
Jaký byl rok 2024 v postsovětském prostoru? To v v podcastu Na Východ! hodnotí na základě svých cest Josef Pazderka, Ondřej Soukup a Petra Procházková z Deníku N.
„Zákonodárnými iniciativami se nikdy neproslavil, kromě tedy kritiky Západu - je příznivec konspiračních teorií, myslí si, že Západ stojí za většinou válečných konfliktů ve světě,“ říká Procházková.
Třiapadesátiletý Kavelašvili byl jediným kandidátem v sobotním hlasování, které ovšem gruzínská opozice bojkotovala. Hlavu státu podle ústavních změn poprvé nevybírali voliči, ale sbor 300 volitelů.
„Aby si Gruzínský sen udržel moc, potřebuje obětního beránka. Místo toho, aby tedy mluvil o skutečných problémech země, káže o likvidaci opozice a omezování práv LGBTQ+,“ líčí Gvantsa Pertia.
Masové protivládní protesty v Gruzii nemají vůdce, demonstranti se nechtějí spojit s opozicí a státní aparát s pomocí policie a maskovaných rváčů drží společnost pod krkem.
„Doteď šlo o hybridní režim se záměrem se demokratizovat, transformace může ale jít oběma směry,“ říká gruzínský politolog Ghia Nodia z Ilia State University pro iROZHLAS.cz.
Gruzie má za sebou další bouřlivou noc, protivládní protesty se konají v desítkách měst a samozřejmě ve hlavním městě Tbilisi, kam opět přišly desetitisíce lidí.
„Strategií opozice je dosáhnout mezinárodní delegitimizace režimu. To, že Evropský parlament schválil rezoluci, že volby byly nelegitimní, je velký krok,“ říká novinářka Sára Osterrothová.
„Chápu, že lidi, kteří chtějí do Unie, a je jich tady většina, budou v ulicích, že to pravděpodobně vydrží stejně, jako to vydrželi Ukrajinci na Majdanu,“ říká český turista Tomáš.
Po půlnoci se lidé rychle rozešli, zůstalo tu pár tisíc nejvěrnějších, kteří občas zaskandovali, pustili rachejtli a občas zamávali gruzínskými vlajkami nebo vlajkami Evropské unie.
„To není namířeno proti Rusku,“ uvedl opoziční poslanec Kan Kvarčija, jenž dohodu označil jako „zotročující“ pro Abcházii. Kreml zatím podle dostupných informací na rozhodnutí parlamentu nereagoval.
„Protesty se zdají být nadějí na změnu, byť se přehnanému optimismu každopádně musím vyvarovat. Vše je teprve před námi a vynášet pozitivní soudy je ještě předčasné,“ míní Tamuna Manvelišviliová.
Současné gruzínské vládnoucí struktury se nepoučily a přišly s dalším vyloženě proruským opatřením – konkrétně s verdiktem až do roku 2028 zmrazit jednání s Bruselem o vstupu Gruzie do EU.
„Spontánní protesty vznikly v momentě, kdy premiér řekl, že Gruzie pozastavují přístupové rozhovory s EU do roku 2028,“ říká studentka a účastnice protestů pro iROZHLAS.cz.
Gruzii již čtvrtý den zužují protivládní demonstrace.„Policie proti demonstrujícím zasahuje brutálním způsobem za použití vodních děl, pepřového spreje a slzného plynu,“ říká jejich účastnice.
Už před půlnocí místního času policie proti demonstrantům použila vodní děla. „Znovu jsme svědky nepřiměřených útoků proti lidem a médiím v Gruzii,“ napsala prezidentka Salome Zurabišviliová.
Podle průzkumů veřejného mínění se vstup do EU těší v Gruzii velké oblibě. „Nehodláme se vzdát. Nevzdáme se,“ řekla v pátek vůdkyně největší opoziční strany Koalice za změnu Elene Choštariová.
Ministerstvo vnitra uvedlo, že při potyčkách s demonstranty byli zraněni tři policisté. Podle webu civil.ge byl zraněn i kameraman jedné z televizí, kterému policista nastříkal do očí pepřový sprej.
„Je mi líto všech těch poslanců, kteří tam seděli se zamrzlými výrazy, protože vědí, že jejich mandáty jsou výsledkem zfalšovaných voleb,“ prohlásila prezidentka na adresu poslanců vládnoucí strany.