Macron, Le Penová, Fillon nebo Melenchon? V zámoří začaly volby nového francouzského prezidenta o den dříve

Na zámořských územích začaly francouzské prezidentské volby už v sobotu. Samotnou Francie hlasuje v neděli. Volby nemají jasného favorita, mezi čtyřmi hlavními kandidáty je minimální rozdíl. Na pořádek bude dohlížet víc než 50 tisíc policistů a vojáků.

Francie (Aktualizováno: 7:14 23. 4. 2017) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Francouzští prezidentští kandidáti: Francois Fillon, Emanuel Macron, Jean-Luc Mélenchon, Marine Le Penová a Benoit Hamon | Zdroj: Reuters

V některých zámořských oblastech Francie se hlasovalo v prvním kole prezidentských voleb. Příštího šéfa Elysejského paláce vybírali v sobotu například na ostrovech Saint-Pierre a Miquelon ležících u Kanady, kde hlasování začalo ve 12 hodin SELČ.

O hodinu později následovala Francouzská Guyana a po další hodině i karibské ostrovy Guadeloupe a Martinik. Večer středoevropského času došlo i na Francouzskou Polynésii. V New Yorku pak mohli Francouzi přijít hlasovat do jedné z šestnácti volebních místností. Nejde však o oblasti příliš lidnaté, takže bývají spíše na okraji zájmu vrcholných politiků. 

Volby začínaly dříve kvůli výraznému časovému posunu, aby sčítání těchto hlasů nezdržovalo dopočítání konečných výsledků v kontinentální Francii. V prezidentské volbě si Francouzi mohou vybírat z celkem 11 kandidátů. Hlavní předvolební kampaň skončila v pátek v noci a politici již nesmějí veřejně vystupovat.

Mimořádně vyrovnané. Francouzské prezidentské volby nemají favority, ukazují průzkumy

Číst článek

Největším letošním favoritem je podle průzkumů veřejného mínění centrista a bývalý ministr socialistické vlády Emmanuel Macron. Ten by měl podle pátečních průzkumů získat 23–24,5 procenta hlasů. Na druhém místě je šéfka nacionalistů Marine Le Penová s 22–23 procenty, na třetím kandidát pravicových konzervativců François Fillon společně s levicovým radikálem Jeanem-Lukem Mélenchonem. Poslední tři politiky od sebe dělí jen několik procentních bodů, což znamená, že každý z nich se může probojovat do druhého kola.

Předpovědi volebních výsledků podle AFP komplikují nejen těsné výsledky průzkumů veřejného mínění. Velkou otázkou je i volební účast a vysoké procento nerozhodnutých voličů. Analytici tak nedokážou odhadnout, kdo se nakonec o prezidentský úřad utká ve druhém kole naplánovaném na 7. května.

2017-04-21t204650z_1_170422-054209_pla.jpg

Konečný výsledek může ovlivnit i čtvrteční teroristický útok v centru Paříže. Jeden průzkum již naznačil, že na tragické události vydělá Marine Le Penová.

Francouzské úřady v souvislosti s útokem chystají přísná bezpečnostní opatření. Na klidný průběh voleb v 67 tisících volebních místnostech bude dohlížet kolem 50 tisíc policistů a sedm tisíc vojáků. Volební komise pak dostaly kontakty na nejbližší policejní oddělení a mají také pokyny, aby voliči netvořili příliš dlouhé fronty mimo budovy.

V sobotu odpoledne byl na Severním nádraží v Paříži zadržen muž, který ohrožoval policisty nožem a vyvolával paniku. Ti ho  okamžitě zadrželi, takže nestačil nikoho zranit.

Jan Šmíd, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme