Bezpečnostní manévry ve Francii. Kvůli volbám budou v ulicích desetitisíce policistů a vojáků

Francouzské úřady chystají na nedělní první kolo prezidentských voleb přísná bezpečnostní opatření. Na klidný průběh voleb v 67 tisících volebních místnostech bude dohlížet kolem 50 tisíc policistů a sedm tisíc vojáků.

Paříž Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Na volby ve Francii dohlédne 50.000 policistů a 7000 vojáků | Zdroj: Reuters

„Využíváme služeb i specializovaných firem, budou kontrolovat tašky a kabáty, aby zajistil bezpečí voličů,“ řekl pro franocuzskou rozhlasovou stanici France Info starosta Štrasburku Roland Ries.

Zvýšená bezpečnostní opatření plánují i ve městě Chalons en Champagne na severu země. „Zabezpečíme všechny vchody tak, aby se nikdo nedostal jinam než do volebních místností,“ popisoval Olivier Guyot z městského úřadu.

Volební komise dostaly kontakty na nejbližší policejní oddělení a mají také pokyny, aby voliči netvořili příliš dlouhé fronty mimo budovy.

Podle úřadů budou na bezpečnostně rizikovějších místech členové volebních komisí vybavení mobilními kontakty na nejbližší policejní oddělení, aby mohli v případě komplikací přivolat okamžitou pomoc tam, kde zrovna členové ozbrojených složek nebudou.

Stejně jako v obchodních centrech či v jiných uzavřených prostorech s vysokou koncentrací lidí se voličům nedoporučuje sebou nosit batohy nebo tašky. V opačném případě se musejí podrobovat kontrole jejich obsahu od pověřeného civilního úředníka.

V supermarketech a na školách dozor provádějí členové soukromých bezpečnostních agentur. Různě jsou přítomné i policejní a vojenské hlídky vybavené automatickými puškami.

Stejná opatření nejsou nicméně zavedena například v pařížském metru s jeho kilometry chodeb, kde je také velké množství lidí. Pouze průběžně z amplionů zní upozornění, aby lidé si ověřovali, že někde nezapomněli kufr či batoh.

Martin Balucha, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme