Francouzské volby po útoku na Champs-Élysées: rozhodl čtvrtek o vítězi?

Jedenáct kandidátů francouzských prezidentských voleb ve čtvrtek večer právě debatovalo, když došlo k teroristickému útoku na policejní dodávku na Champs-Élysées u pařížského Vítězného oblouku. Pachatel při útoku zastřelil policistu a vážně zranil dva další, lehce zasažena byla i zahraniční turistka. Média teď analyzují možný dopad útoku na volební nálady Francouzů.

Paříž Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Francouzské prezidentské volby: plakáty kandidátů

Francouzské prezidentské volby: plakáty kandidátů | Foto: Pavel Novák | Zdroj: Český rozhlas

„Každého pochopitelně napadne, že teror, jemuž padl za oběť jeden policista a dva další byli vážně zraněni, nahraje předsedkyni Národní fronty Marine Le Penové. Ta v kampani klade důraz na bezpečnost, migraci a hrozbu islámského fundamentalismu. Jenomže voliči se v obavách mohou obrátit ke zkušenému konzervativnímu politikovi a expremiérovi Francoisu Fillonovi," soudí evropská dopisovatelka BBC Katya Adlerová.

Prezidentští kandidáti ve Francii zrušili kvůli teroristickému útoku další akce

Číst článek

Ani centristu Emmanuela Macrona, ani radikálního levičáka Jeana-Luca Mélenchona nikdo nepovažuje za experty na zahraniční politiku a otázky bezpečnosti. „Islámský radikalismus je každopádně velkým volebním tématem. Od roku 2015 džihádisté podle agentury AFP (á ef pé) zabili ve Francii 238 lidí," píše server BBC.

V centru pozornosti? Le Penová - a Fillon

Podle komentátora týdeníku L'Express Christophea Barbiera voliči nyní nejvíce sledují reakce Le Penové a Fillona, protože ti bojují o druhé místo v prvním kole.

Média útoku přikládají silně symbolický význam, protože se odehrál v samotném srdci metropole. Poblíž místa útoku je sídlo hlavy státu, Elysejský palác, dále ministerstvo vnitra a nedaleko jsou velvyslanectví Spojených států a Izraele. Celá oblast Champs-Élysées musela být evakuována. „Vzhledem k počtu návštěvníků ji už dlouho experti považují za hlavní cíl teroru," poznamenává reportér BBC Hugh Schofield.

Šéf bruselského think-tanku Evropské středisko pro mezinárodní politickou ekonomii Fredrik Erixon řekl americké televizi CNBC, že útok zcela určitě nahraje Le Penové. Ta opakovaně zdůrazňuje, že masové přistěhovalectví vytváří podhoubí terorismu. „Teror významně nahraje kandidátce, která veškerou kampaň vsadila na témata imigrace a terorismu," řekl Erixon.

Koho volí policisté?

„Ačkoli dosavadní průzkumy nepatrně favorizovaly Macrona, čtvrteční událost se sice neprojeví v posledních šetřeních, může však zásadně změnit výsledek hlasování," tvrdí ekonom Vishnu Varathan z Mizuho Bank. „Lidé dají hlas tomu, kdo podle nich nejlépe zvládne akutní teroristickou hrozbu," řekl televizi CNBC australský politolog Simon Tormey z univerzity v Sydney.

Podle britského listu Daily Mail chce ve volbách 51 procent policistů hlasovat pro Le Penovou. Průzkum agentury IFOP dokonce zjistil, že ji podpoří pětašedesát procent zásahových policistů, kteří stojí v první linii boje proti teroru. Daily Mail si všímá, že na sociálních médiích se krátce po útoku objevila záplava vzkazů, označujících Le Penovou za poslední naději ve válce proti teroru. „Čtvrtek možná rozhodl," konstatuje britský deník.

Text vznikl pro pořad Svět ve 20 minutách Českého rozhlasu Plus. 

 

Rostislav Matulík Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme