Jihoevropské státy prosazují kvůli turistice očkovací pasy. Evropská komise představí návrh v březnu

Evropská komise ještě tento měsíc představí návrh takzvaného očkovacího pasu. Oznámila to šéfka unijní exekutivy Ursula von der Leyenová. Vznik dokladu prosazují státy jihu Evropy. Chtějí, aby v létě umožnil cestování. Na podobě dokumenty se ale zatím země EU shodnout nedokázaly.

Brusel Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Očkování proti covidu-19 | Foto: Michaela Danelová | Zdroj: iROZHLAS.cz

„Digitální zelený pas by měl usnadnit Evropanům život. Cílem je jim postupně dát možnost pohybovat se po Evropské unii či za její hranice - za prací či turistikou,“ napsala v pondělí na twitteru von der Leyenová, podle níž komise přichystá návrh podoby digitálního dokumentu v několika týdnech.

Přehrát

00:00 / 00:00

Poslechněte si zprávu o návrhu očkovacích pasů Evropské komise

Ursula von der Leyenová minulý týden předeslala, že by certifikát měl dokládat i absolvování negativního testu nebo zisk protilátek po prodělané nemoci. Detaily ale zatím zůstávají nejasné.

Jednotný unijní očkovací certifikát podle unijních špiček bude možné digitálně ověřit. Členské státy se ale zatím nedokázaly shodnout, jaké výhody by nositelům mohl případně přinášet. Evropská komise varuje, že by doklad mohl diskriminovat neočkované.

Na stranu jihoevropských zemí se v posledních týdnech kloní stále více států a například Rakousko již oznámilo, že očkovací pasy začne využívat a uznávat bez ohledu na výsledek společné snahy.

Některé státy včetně Německa a Francie ale zatím volí opatrnější přístup a zdůrazňují, že případné využívání vakcinačních certifikátů k cestování nesmí diskriminovat lidi, kteří se nemohou nebo nechtějí nechat proti covidu-19 naočkovat. Pas by tak podle nich mohl prokazovat například i to, kdy a s jakým výsledkem byl člověk naposledy testován.

Podle šéfa Evropské rady Charlese Michela ale unie s jednotným certifikátem přijít musí, jinak začnou státy chystat vlastní očkovací doklady, a to situaci jen zkomplikuje.

Viktor Daněk, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme