Polovina stínového kabinetu britských labouristů odchází na protest proti předsedovi strany

Británie zažívá po čtvrtečním unijním referendum bouřlivý politický vývoj. Rozštěpení vládnoucí konzervativci hledají nového premiéra. Opoziční labouristé pak zažívají rebelii proti předsedovi strany Corbynovi.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Lídr britské Labouristické strany Jeremy Corbyn na stranické konferenci v Brightonu | Zdroj: Reuters

Konzervativní poslanec Iain Duncan Smith si myslí, že je logické, aby příští premiér vzešel z tábora zastánců takzvaného brexitu. Jeden z lídrů euroskeptického křídla na BBC řekl, že by opačnou variantu veřejnost vzhledem k výsledku referenda dost těžko přijala.

Petici za nové referendum o brexitu podepsalo už přes tři miliony Britů

Číst článek

Podle televize Sky News je ale část konzervativních poslanců věrných premiéru Cameronovi pro variantu předčasných voleb s apelem na voliče unijní referendum zopakovat.

To je i cíl řady labouristických zákonodárců. V jejich řadách se množí odchody ze stínového kabinetu na protest proti předsedovi strany Jeremymu Corbynovi.

Corbyn odvolal stínového ministra zahraničí Hillaryho Benna, který své kolegy přesvědčoval, aby požadovali Corbynovo odstoupení. Stínová ministryně zdravotnictví Heidi Alexanderová následně sama rezignovala a podobný záměr mají další přední labouristé. To vše proto, že Jeremy Corbyn podle nich jen velmi laxně podporoval setrvání Spojeného království v Unii.

Hilary Benn pro BBC Corbyna označil za dobrého a slušného člověka, který ovšem není vůdce, a to je podle Benna zásadní problém.

Skotská premiérka Sturgeonová chce jednat s EU o ochraně zájmů své země

Číst článek

Jiří Hošek, Zdeněk Novák Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme