Trojice Čechů se zúčastnila festivalu v Soči, kde vystoupil i Putin. Pobyt jim hradily ruské úřady

Ruské úřady letos v březnu zaplatily trojici mladých Čechů účast na takzvaném Světovém festivalu mládeže v Soči, na kterém vystoupil například ruský prezident Vladimir Putin nebo mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov. Šlo o plzeňského zastupitele studujícího v Rusku Jakuba Ziebu, člena KSČM Richarda Štěpána a blogera a podporovatele SPD Martina Augustina, zjistil server Investigace.cz.

Soči Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ruský prezident Vladimir Putin při zakončení Světového festivalu mládeže v Soči

Ruský prezident Vladimir Putin při zakončení Světového festivalu mládeže v Soči | Zdroj: Profimedia

Trojice Čechů na festivalu měla možnost kromě Putina a Peskova vidět i ministra zahraničí Sergeje Lavrova, mluvčího ministerstva zahraničí Mariju Zacharovovou nebo patriarchu Kirilla, přibližuje server.

Součástí programu byla například diskuse s novináři a politology, kteří zkoumali, jaké techniky používají „protiruská“ média k podkopávání důvěryhodnosti Ruska, nebo mediální workshop s šéfredaktorkou televizního kanálu RT Margaritou Simonjanovou která vysvětlovala, jak odrážet útoky v rámci informační války vedené proti Rusku ze strany Západu.

Rusko formuje armádu u ukrajinských hranic. Připravuje se na novou invazi, tvrdí Zelenskyj

Číst článek

Devatenáctiletý Štěpán, čtyřiadvacetiletý Augustin a pětadvacetiletý Zieba v Rusku dohromady strávili tři týdny. Letenky do Ruska a přesuny uvnitř země, ubytování ve čtyřhvězdičkovém hotelu postaveném pro olympioniky, stravování i dvoutýdenní regionální program podle nich hradily ruské úřady.

„Pro nás to byl způsob, jak se zdarma podívat do Ruska,“ řekli během besedy z letošního dubna. Navíc v Rusku obdrželi i dárky a hrazené SIM karty. Podle serveru Investigace.cz šlo pro ruské úřady o výdaje v hodnotě desítek tisíc korun na osobu.

‚Významné riziko pro Česko‘

Podle vyjádření Centra proti terorismu a hybridním hrozbám (CTHH) je účast českých občanů na akcích jako Světový festival mládeže znepokojující. „Vyloučit nelze ani to, že se takoví jedinci dostávají na těchto akcích do kontaktu s oficiálními představiteli ruského státu, potenciálně i s pracovníky cizích zpravodajských služeb, což lze hodnotit jako významné riziko pro český stát,“ uvedlo CTHH.

Světový festival mládeže v Soči navazuje na téměř osmdesátiletou tradici, která započala v poválečné Praze. Jejím cílem tehdy bylo „etablování mezinárodního antiimperialistického mládežnického hnutí“.

Dnes festival tvrdí, že jeho tématem je „budování spravedlivého multipolárního světa založeného na spolupráci národů a rovnováze jejich zájmů“.

har Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme