Už brzy by Rusové mohli k vycestování potřebovat zvláštní povolení. Do parlamentu se dostala novela, která počítá s tím, že o povolení k odjezdu autem či jiným vozidlem by lidé museli žádat předem.
V bojích na Ukrajině působí mimo profesionálních ruských vojáků také řada dobrovolníků. Proč se účastní války a jsou pro armádu přínosem, nebo jde jen o figurky na šachovnici kremelské propagandy?
„Armádní generál Sergej Šojgu provedl inspekci velitelství Východního vojenského okruhu při práci v zóně speciální vojenské operace,“ napsalo ministerstvo obrany v prohlášení.
V případě, že Rusko získá tuto oblast a budou zahájena mírová jednání, tak i tento územní zisk, byť nemá strategický význam, může hrát důležitou roli, říká Zdeněk Petráš z Univerzity obrany v Brně.
„Valerij Gerasimov je mužem, který byl od počátku u příprav na boje a je také autorem vlastní doktríny i celé koncepce současné války,“ tvrdí politický geograf Libor Jelen.
Peskov reagoval na žádost novinářů o komentář ohledně francouzského příslibu dodání obrněných průzkumných vozidel AMX-10 RC, v pátek oznámil další vojenskou pomoc také Washington.
Od 6. do 7. ledna bude zastavena ruská palba na ukrajinské frontě, nařídil to Putin. K dočasnému příměří vyzval moskevský patriarcha Kirill. Ten chce, aby se věřící mohli zúčastnit bohoslužeb.
Na financování ruských ozbrojených sil se podle Putina nevztahují žádná omezení. Šéf Kremlu mimo jiné oznámil, že brzy bude do bojové pohotovosti uvedena mezikontinentální balistická raketa Sarmat.
Vladimir Putin už v červenci potvrdil, že stane v čele správní rady této nové všeruské organizace. Podle něj je žádoucí vést děti a mládež k vlastenectví.
„Pokud spolu nebudeme mluvit, ještě se tím sníží pravděpodobnost, že Rusko válku ukončí,“ řekl Scholz. Německo podle něj musí předejít přímé konfrontaci mezi NATO a Ruskem.
„Myslím, že nedokážeme vymyslet scénář, kdy by na tom Rusko po válce bylo lépe než 24. února, kdy konflikt zahájilo. Zimní počasí více nahrává Ukrajincům,“ popisuje plukovník Zelinka.
Podle Ondřeje Koláře by Česko mělo diplomatické vztahy s Ruskou federací ponížit na nejnižší možnou úroveň, tedy konzulární, aby nepřišlo o možnost se nějakým způsobem v Rusku udržet.
Ruský prezident Vladimir Putin na začátku října nařídil vládě převést elektrárnu do ruského vlastnictví. Mezinárodní agentura pro atomovou energii ji ale i tak považuje dál za ukrajinskou.
„Jeho cateringová společnost Putina a jeho lidi krmí, takže Prigožin má v Kremlu obrovskou síť agentů, kteří mu sdělují, co se děje. Prigožinovi tak neunikne žádný signál,“ říká Vasilij Gatov..
Dodon vedl Moldavsko čtyři roky. Od porážky ve volbách před dvěma lety dostal podle moldavské neziskové organizace Rise v přepočtu 7 milionů korun od podnikatelů napojených na Kreml.
Zatímco v Kyjevě ve čtvrtek poprvé sněžilo, ruské vzdušné útoky za pomoci střel a dronů na energetická zařízení pokračovaly a vyžádaly si životy nejméně sedmi lidí a dvě desítky zraněných.
Stažení vojáků z Chersonu způsobilo ideologický rozkol mezi radikálními stoupenci války a Putinem. Ústup podkopal důvěru nacionalistů v Putinovy sliby a
schopnost je splnit, píše americký institut.
Vydání dekretu uvítala pravoslavná církev, která uvedla, že se jedná o způsob zachování ruského lidu a ochrany ruských dětí před poskvrněním. Agentuře TASS to řekl kněz Fjodor Lukjanov.
„Vítězíme v bitvách, ale válka pokračuje,“ řekl v sobotu šéf ukrajinské diplomacie Dmytro Kuleba. Heničesk dobyly ruské jednotky 27. února. Před válkou zde žilo asi 20 000 lidí.
Západ by měl nejdříve soudit sám sebe, reagoval Kreml na výzvu českého ministerstva zahraničí, které požadovalo vznik trestního tribunálu pro ruské vedení za jeho roli v invazi na Ukrajině.
Ruský nevládní publicista a básník Ivan Davydov, který z principu zůstal ve své zemi, shrnul možnosti dalšího vývoje. Jaké bude Rusko po válce s Ukrajinou?
Přestože další ruské prezidentské volby se konají až v roce 2024, vnitropolitický odbor ruské prezidentské kanceláře se začíná už dnes zabývat jejich přípravou.
Západní činitel upozornil, že válka posílila ukrajinskou státnost a podnítila další rozšiřování Severoatlantické aliance, čímž oslabila Putina, který 7. října oslavil své sedmdesátiny.
Krym/Praha||Ondřej Čížek|Zprávy ze světa|Svět ve 20 minutách
Krymští Tataři stojí o autonomní život v rámci demokratické Ukrajiny. Jejich naděje na větší nezávislost ale překazila politika Vladimíra Putina, který Krym připojil k Rusku.
Podle prohlášení z Moskvy se na přípravě a provedení zářijové akce podíleli britští vojáci ze stejné jednotky, která cvičila ukrajinské vojáky před sobotním útokem na ruskou flotilu v Sevastopolu.
„Ukončili jsme vypravení občanů povolaných v rámci mobilizace. Další povolávání bylo přerušeno. Úkol povolat 300 tisíc lidí byl splněn. Žádné další úkoly se neplánují,“ řekl Šojgu podle agentury TASS.