Dým z rozsáhlých požárů na Sibiři je vidět i z vesmíru, ukázal snímek NASA

Požáry v Rusku dosáhly takových rozměrů, že dým z nich lze vidět z vesmíru. Ukázal to snímek zemské observatoře amerického Národního úřadu pro letectví a vesmír (NASA). Požáry se šíří až k severnímu polárnímu kruhu a zasahují oblasti podél celé pomyslné kružnice včetně Grónska nebo Severní Ameriky, napsal server Live Science.

Moskva/Washington Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Zřetelně viditelný dým z rozsáhlých požárů na Sibiři

Zřetelně viditelný dým z rozsáhlých požárů na Sibiři | Zdroj: NASA

Na snímku jsou jasně vidět sloupce dýmu, které stoupají z lesů Krasnojarského kraje. Kouř vítr odnesl na jihozápad, kde vytváří velká oblaka a mísí se s bouřkovými mraky. Fotografii pořídila meteorologická družice 21. července.

Na Sibiři hoří až dva miliony hektarů lesa, zachvácená plocha odpovídá přibližně čtvrtině rozlohy Česka. Dým dosahuje až k Uralu a zhoršuje ekologickou situaci v mnoha regionech.

Oheň na Sibiři se dál šíří, plameny už pohltily přes dva miliony hektarů lesa

Číst článek

Planeta podle vědců čelí jednomu z nejvíce horkých lét zaznamenaných v lidské historii. Požáry zuří v Grónsku i na Aljašce, a ačkoliv nejsou letní ohně na severu planety výjimkou, jejich rozsah ve vědcích vzbuzuje obavy.

„Počet a intenzita požárů za severním polárním kruhem jsou neobvyklé a bezprecedentní,“ sdělil zpravodajskému portálu CNN Mark Parrington z Evropského centra pro střednědobou předpověď. Jedním z důvodů jsou podle něj lokální vlny veder, které zasáhly Sibiř, Kanadu a Aljašku.

Požáry se také šíří více na sever, než je obvyklé, a kromě lesů zasahují i rašeliniště. Geograf Thomas Smith z londýnské univerzity serveru USA Today vysvětlil, že hořící rašelina představuje daleko větší nebezpečí než planoucí lesy – zatímco les obvykle hoří několik hodin, než se požár přesune dál, rašeliniště mohou hořet několik dní až měsíců.

Smoke covers much of Siberia - NASA Worldview, July 25, 2019.
arctic-news.blogspot.com/2019/07/smoke-…

07:30 – 26. 07. 2019

7 14

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme