Z Běloruska odešlo od roku 2020 asi půl milionu lidí. Největší prodemokratické protesty v dějinách země vystřídala nebývalá brutalita státního aparátu.
„Na jednu stranu nás prosí, abychom v žádném případě nebojovali s Ukrajinou. Ale z druhé strany chystají výbušnou směsici a vyzbrojují je (Ukrajince),“ citovala Lukašenka agentura Belta.
Přesně po měsíci ve čtvrtek znovu jednal v Minsku ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov. Už dopoledne se sešel s běloruským vůdcem Alexandrem Lukašenkem.
Jak upozorňují ukrajinští představitelé, jeden z možných směrů útoku by mohl vést z Běloruska. O nutnosti být připraveni u hranic mluvil přímo prezident Volodymyr Zelenskyj.
Vrtkavá pozice autoritativního vůdce Alexandra Lukašenka nebo silný vliv exilových politiků. Jaké jsou důvody, které zdržují Bělorusy od zapojení do ruské války na Ukrajině?
Diktátor Lukašenko, diktátor Putin. Oba dva nepřáteli skupiny Bělorusů, která se postavila hrozbě neosovětského impéria tím, že se chopila zbraní a vydala na Ukrajinu.
Informace o přesunu vojsk přišla krátce poté, co americký Institut pro studium války ve své analýze napsal, že se Putinovi zřejmě nepodařilo přesvědčit Lukašenka, aby se do války na Ukrajině zapojil.
Běloruská nezávislá média a opozice spekulují, jaký je pravý důvod Putinovy návštěvy Minsku. Nevylučují ani variantu, že se pokusí Lukašenka přimět k přímému zapojení do války proti Ukrajině.
„O návratu do Běloruska lze uvažovat jen za podmínek, že se tamní situace změní, jinak to nemá smysl. Po letošním únoru je ale otázkou, jestli se vůbec něco plánovat dá," říkají běloruští medici.
„Existují jasné linie mezi Lukašenkovým režimem a běloruským lidem. Režim nemá žádná legální práva, aby reprezentoval občany a jednal jejich jménem,“ zdůrazňuje pro iROZHLAS.cz Vladimir Astapenko.
Odvody branců budou trvat do prosince, do vojenské služby má nastoupit 120 tisíc lidí. Moskvu navíc obvinilo britské ministerstvo obrany z rozmisťování hypersonických střel Kinžál v Bělorusku.
Na běloruském území jsou podle generála Hromova rozmisťovány letecké jednotky a síly dalších vojsk. V Bělorusku se podle něj podnikají přípravné akce ke skryté mobilizaci.
„Je to mobilizace ve prospěch ruské armády. Lze se dočíst, že je kladen důraz na profese, které se Rusku nedostávají v tuto chvíli kvůli ztrátám a tak dále,“ říká Daniel Koštoval.
Ukrajinský novinář Anton Semiženko v rozhovoru pro iROZHLAS.cz přibližuje atmosféru v Kyjevě. „Některé rakety zasáhly jenom ulice bez konkrétního cíle,“ popisuje.
Na Západě podle něj Lukašenka převládá mínění, že běloruská armáda přímo zasáhne do ruského tažení na Ukrajině. Vojenské a politické velení NATO proto podle něj přímo zvažuje agresi proti Bělorusku.
Petras Auštrevičius reprezentuje hlas ráznější části Evropské unie, která je pro úplné zastavení vydávání víz pro Rusy. Své argumenty vysvětluje v rozhovoru pro server iROZHLAS.cz.
Lukašenkův režim odsoudil dalších deset aktivistů. Mezi nimi je i obránkyně lidských práv Rabkovová, kterou poslal soud v Minsku na patnáct let do vězení.
Svjatlana Cichanouská, faktická vůdkyně běloruské opozice, oznámila vznik exilové vlády. Zatím má pouze čtyři členy a kompletní by měla být do září. Jejím cílem je uspořádání svobodných voleb v zemi.
Letadlo mířilo přes běloruský vzdušný prostor z Atén do Vilniusu, když mu běloruské řízení letového provozu nařídilo přistát v Minsku. Tvrdilo přitom, že je na palubě bomba.
Novinářka byla už dříve odsouzena k dvěma letům vězení za natáčení protestů proti autoritářskému režimu běloruského vůdce Alexandra Lukašenka, propuštěna měla být letos 5. září.
Bělorusko-ruská aliance byla vždy velmi pevná. Hlavně kvůli vztahu autoritářských vůdců obou zemí. Bělorusko se přesto dodnes nezapojilo do ruské invaze na Ukrajinu. To se Putin nyní pokouší změnit.
Rusko tento systém před lety vyvinulo jako odpověď na budování amerického protiraketového štítu. Iskander-M je mobilní raketový systém s dosahem až 500 kilometrů.