Kalesnikavová se s otcem naposledy viděla předloni v prosinci, setkání tehdy trvalo deset minut. Poslední dopis od ní příbuzní dostali loni v únoru. Úřady k ní nepouštějí ani jejího právního zástupce.
Opoziční exilová vůdkyně Svjatlana Cichanouská vyzvala Západ, aby reagoval na novou vlnu zatýkání, a Bělorusy, aby ve volbách nehlasovali pro žádného ze schválených kandidátů
„Jak znám jeho povahu, (ruský prezident Vladimir) Putin by se nikdy nepokusil přesvědčit jinou zemi, aby zapojila svou armádu do ruské speciální operace na Ukrajině,“ prohlásil Lukašenko.
Bez Putinových jaderných náznaků „by nás rakety Západu už bombardovaly, obzvlášť Rusko,“ poznamenal Lukašenko. Minulý rok se s Putinem domluvil na umístění jaderných zbraní v Bělorusku.
Vysoký plot, nárazníková zóna a stále přítomné násilí. Více než tři roky trvající napětí na polsko-běloruské hranici se v posledních týdnech opět zvyšuje a počet pokusů o ilegální přechod roste.
Tlak na polsko-běloruskou hranici v posledních týdnech vzrostl, řekl ve čtvrtek polský ministr obrany Wladyslaw Kosiniak-Kamysz podle tiskové agentury PAP.
Bělorusko shromažďuje na hranicích s Ukrajinou své vojáky. „Nemají válečné schopnosti. Armádě nevěří ani sám diktátor Lukašenko,“ vyvrací otevření další fronty analytik Havlíček pro iROZHLAS.cz.
Ukrajina také varovala, že vojenská cvičení v pohraniční oblasti představují hrozbu pro globální bezpečnost kvůli blízkosti černobylské jaderné elektrárny.
Běloruský autoritářský vůdce Alexandr Lukašenko se rozhodl udělit milost německému občanovi Ricovi Kriegerovi, nad nímž běloruský soud nedávno vynesl trest smrti.
„Ne všichni svůj osud zpracovali a je pro ně těžké poslouchat o situaci jiných. Někdy při arteterapii přijdou i slzy,“ popisuje arteterpeutka, která se účastní letního tábora.
Je to přesně 30 let, co Bělorusko vede Alexandr Lukašenko. „Byl tenkrát relativně mladý a našel si cestu k srdci prostému lidu,“ přibližuje pro Radiožurnál Ladislav Jandjuk.
V Bělorusku propustili na svobodu opozičního politika Ryhora Kastusjoua, kterého soud v roce 2022 poslal na 10 let za mříže. Zprávy přišly den poté, co prezident Lukašenko podepsal zákon o amnestii.
Bělorusko při výměně zajatců vrátilo na Ukrajinu Mykolu Švece zadrženého za poškození ruského letounu včasné výstrahy a řízení A-50 na běloruské letecké základně.
Běloruský diplomat Dzjanis Sidarenka spáchal sebevraždu, protože nevydržel ustavičné výslechy a zkoušky na detektoru lži, kterými jej od návratu podrobovala tajná služba KGB, napsal list Naša Niva.
Osmatřicetiletá Kacjaryna Novikavová vylíčila, jak ji členové bezpečnostních složek opakovaně bili poté, co byla v červnu 2023 zatčena pouze v noční košili po protestech běloruské opozice.
Diktatura chtěla eliminovat kritika – a stvořila mnohem mocnějšího nepřítele. Situace, k níž došlo jak v Bělorusku po zatčení Sjarheje Cichanouského, tak i v Rusku po smrti Alexeje Navalného.
„Zodpovědný prezident neopouští lid, který vede boje. Nemějte obavy, udělám všechno, co bude pro Bělorusko potřeba,“ obhajoval Lukašenko své rozhodnutí pro běloruskou státní zpravodajskou agenturu.
Nedělní volby v Bělorusku jsou první od sporných prezidentských voleb v srpnu 2020, které Lukašenkovi zajistily jeho šesté funkční období a vyvolaly bezprecedentní vlnu masových demonstrací.
Putin potřeboval běloruské území k zahájení války na Ukrajině, například k útokům nejen jeho pozemních sil, ale i ruských bitevníků a bombardérů z běloruských letišť.
Manžel běloruské opoziční vůdkyně Svjatlany Cichanouské není jediným politickým vězněm běloruského režimu, po kterém se slehla zem. Je jich celá řada a „ztrácejí se“ v běloruském vězeňském systému.
Bělorusko zadrželo v minulém roce po návratu ze zahraničí nejméně 125 svých občanů. Režim Alexandra Lukašenka navíc zrušil možnost zažádat si o nový cestovní pas na konzulátech.
Už téměř 30 let se v Bělorusku drží u moci Alexandr Lukašenko. Přežil několik krizí a prokázal ochotu použít brutální metody vůči kritikům. Jeho vláda dopadá na vše, od ekonomiky po pěvecké sbory.
Volha Harbunová, spolupracovnice běloruské exilové lídryně Svjatlany Cichanouské, navštívila Česko. Pro iROZHLAS.cz popsala, jakým problémům čelí běloruské ženy nebo jak se v zemi žije LGBTQ+ lidem.