Vláda běloruského prezidenta Alexandra Lukašenka se dostala do ostrého sporu s Moskvou kvůli plánovanému zdražení dodávek ruské ropy do Běloruska, které by Minsk připravilo ročně o miliardy dolarů.
„Pokud si ruské vedení vybere tuto cestu a ztrátu jediného spojence na západním směru, je to jejich volba. Nemůžeme je donutit,“ řekl běloruský autoritář na adresu Ruska.
O tom, že může jít Rusku o posílení svého vlivu a do budoucna i o spojení Běloruska s Ruskem v jeden stát, v posledních dnech hojně spekuluje běloruský i ruský tisk.
Čtyřiašedesátiletý Alexandr Lukašenko, který v čele nedemokratického režimu stojí už 24 let, se na lyže s kolečky postavil v barvách běloruského národního olympijského týmu. Dojel první.
Je to jako kdyby u národního týmu skončil trenér Jandač a místo něj by se na lavičku postavil jako hlavní kouč asistent Kalous. Českého národního týmu se tahle rošáda netýká.
Minské úřady zablokovaly pro běloruské uživatele jeden z hlavních opozičních zpravodajských serverů Charta 97. Zahraničním novinářům to ve čtvrtek oznámila šéfredaktorka serveru Natallja Radzinová.
Bělorusové v březnu překvapili demonstracemi proti Lukašenkovu režimu. Co se po nich změnilo a jak se v zemi pracuje nezávislým novinářům? Server iROZHLAS.cz mluvil s novinářem televize Bielsat.
Běloruský prezident ostře zkritizoval stav běloruského hokeje a domáhal se od reprezentace většího nasazení a lepších výsledků, než předvedla na mistrovství světa.
Běloruská policie zadržela několik desítek "ozbrojených provokatérů" vycvičených v táborech v Bělorusku a na Ukrajině a financovaných přes Polsko a Litvu. Během návštěvy v běloruském Mohylově to v úterý řekl prezident Alexandr Lukašenko. Upozornil, že opoziční síly se v zemi aktivizují.
Šéf české diplomacie Lubomír Zaorálek (ČSSD) se v Minsku sešel s běloruským prezidentem Aleksandrem Lukašenkem. Podle Zaorálka je třeba i s lidmi typu prezidenta Lukašenka jednat a zdůraznil, že Evropa očekává pokrok v dodržování lidských práv v Bělorusku.
Běloruským prezidentem zůstane Alexandr Lukašenko. Podle ústřední volební komise získal 83,49 procenta odevzdaných hlasů. Na druhém místě skončila občanská aktivistka Taccjana Karatkevičová. Dostala 4,42 procenta hlasů. Volební účast byla 86,75 procenta. Lukašenko zvítězil popáté a v čele Běloruska stojí od roku 1994.
Už 21 let stojí v čele Běloruska Alexandr Lukašenko a vše nasvědčuje tomu, že to tak bude i dál. Podle předběžných odhadů získal autoritářský vůdce v prezidentských volbách více než 80 procent hlasů.
Bělorusové volí hlavu státu. Autoritářskému prezidentu Alexandru Lukašenkovi se postavili tři protikandidáti. Poprvé je mezi nimi i žena, občanská aktivistka Taccjana Karatkevičová. Jednašedesátiletý Lukašenko ale vládne zemi už více než dvě desítky let, podle mnoha Bělorusů jako diktátor. Prezidentské volby tak s nějvětší pravděpodobností znovu vyhraje.
V Bělorusku se po sedmé hodině večer uzavřely volební místnosti. O 110 poslaneckých mandátů bojovaly po celé zemi necelé tři stovky kandidátů. Nikdo ale nepochybuje, že zvítězí spojenci autoritářského prezidenta Alexandra Lukašenka. Dvě hlavní opoziční strany proto volby rovnou bojkotovaly. Centrální volební komise věří, že volby budou i tak platné.
Staronový ruský prezident Vladimir Putin se dnes vydává na první zahraniční návštěvu po svém znovuzvolení, a to do Běloruska. Od západního souseda Ruské federace bude Putin dále pokračovat do Německa za kancléřkou Angelou Merkelovou a do Francie, kam cestuje na pozvání nově zvoleného prezidenta Françoise Hollanda.
Běloruský režim po roce a půl nečekaně omilostnil prezidentského kandidáta Andreje Sannikaua. Osmapadesátiletý právník je jedním ze sedmi mužů, kteří před rokem a půl zaplatili vězením za to, že ve volbách kandidovali proti Alexandru Lukašenkovi. Za mřížemi zůstává poslední z tehdejších Lukašenkových soupeřů Mikola Statkevič.
Kvůli článkům o diktátorském chování běloruského prezidenta Alexandra Lukašenka skončil zpravodaj polského deníku Gazeta Wyborcza Andrzej Poczobut na tři měsíce ve vězení. Jeho případ však sledoval celý svět a zastal se ho i prezident Obama, soudce mu proto nakonec vyměřil tříletý podmíněný trest.
Běloruský prezident Alexandr Lukašenko nečekaně nabídl dialog všem politickým silám v zemi včetně opozičních. Ty ale před usednutím za kulatý stůl požadují propuštění politických vězňů.