V zemi zůstala Filipi jako jediná unijní velvyslankyně.
„Dokázala z tamního vězení vysvobodit řadu občanů Evropské unie a Spojených států,“ řekl Radiožurnálu předseda výboru Jan Pirk.
„Vy o něm mluvíte jako o Arnoštovi. Nikdy jste mu neřekla tati?“
„Já mu říkala tati asi do 14 let. A potom v našem vztahu byl nějaký zlom,“ odpovídá Eva Lustigová.
Hana Lustigová přišla na svět 20. června 1924 v židovské rodině v Praze. Vyrůstala s o dva roky mladším bratrem Arnoštem (pozdějším spisovatelem) v Libni.
Hana Hnátová prošla koncentračním táborem v Osvětimi i v Mathausenu. Tam ji osvobodila americká armáda. Po válce se živila jako korespondentka u obchodní firmy a vychovala dvě děti.
My jsme chtěli jiný svět, stojí v podtitulu nové knihy, která se ohlíží za stopou, kterou zanechal světoznámý spisovatel Arnošt Lustig v Československém rozhlase.
Badatelé, učitelé nebo lidé se zájmem o historii mohou využít nový videoarchiv s unikátními svědectvími o holokaustu. Nabízí tisíce hodin záznamů rozhovorů a vyprávění.
V pražském Divadle pod Palmovkou má dnes světovou premiéru hra Modlitba za Kateřinu Horovitzovou. Vznikla podle stejnojmenné literární předlohy Arnošta Lustiga. Hru s tematikou holocaustu připravil režisér Petr Kracik s dramaturgem Ladislavem Stýblem a synem Arnošta Lustiga Josefem. Projekt je součástí včera zahájeného třináctého ročníku mezinárodního festivalu česko-německo-židovské kultury Devět bran.
Netradiční premiéru má dnes dokument Iva a Kristýny Pavelkových "Arnošt Lustig - Devět životů". Nejde ovšem do klasické kinodistribuce. Zájemci si ho mohou vyhledat na internetovém portálu dafilms.com. Až do 26. února, kdy si připomeneme roční výročí spisovatelovy smrti, ho tvůrci zpřístupnili zdarma.
Přátelé Arnošta Lustiga se dnes setkají na pražském židovském hřbitově na Olšanech. Společně zavzpomínají na výjimečného spisovatele, který zemřel v sobotu po dlouhé nemoci ve věku 84 let.
0:43
|Igor Maňour, Ladislav Dvořák, Libor Procházka, Aneta Vojtěchová|Zprávy z domova
Ve věku čtyřiaosmdesáti let zemřel v sobotu nad ránem v nemocnici na pražských Vinohradech novinář a autor knih o holocaustu Arnošt Lustig. Zákeřné nemoci podlehl po pětiletém boji.