Umí základní čínské fráze, potíže jim zatím dělají znaky. Sedmnáct žáků Základní školy Demlova v Olomouci chodí tři měsíce jednou týdně po obědě do kroužku čínštiny. Je zdarma a experimentální výuku tu rodičům dětí nabídla olomoucká Konfuciova akademie. Čínština bude děti provázet až do osmého ročníku. Už teď s ní ale mají některé z nich velké plány.
Čínština je jazykem budoucnosti a vědí to i na Slovensku. Banskobystrické gymnázium se rozhodlo otevřít první dvojjazyčnou slovensko-čínskou třídu. Jde o vůbec první takový projekt ve střední a východní Evropě. Ke studiu se mohou přihlásit i žáci z Česka.
Česko letos vyvezlo do Číny zboží za 42 miliard korun. Podle analýzy Asociace malých a středních podniků je Česká republika z pohledu čínských investic hluboce podinvestována. Ze zemí V4 za Českem skončilo už jen Slovensko. Čeští podnikatelé ale v nejlidnatější zemi cítí velkou šanci, a tak se ve velkém zdokonalují v pokročilé čínštině.
Konfuciova akademie při olomoucké univerzitě dnes oficiálně otevírá svou pobočku v Praze. Instituce, která šíří čínskou kulturu a jazyk, je jediná svého druhu v Česku. Při Palackého univerzitě funguje od roku 2007 a každoročně se do ní přihlásí zhruba tři stovky lidí. Do prvních bezplatných kurzů čínštiny v Praze se zatím od začátku listopadu přihlásilo třicet lidí.
Konfuciova akademie v Olomouci připravila letos podruhé bezplatné týdenní kurzy čínštiny pro středoškoláky a veřejnost. Chce tak motivovat zájemce o placené kurzy, které nabízí celoročně. Přihlásilo se do nich šedesát zájemců.
Klatovské gymnázium od ledna zavedlo výuku čínštiny. Je tak zřejmě jedinou školou v Plzeňském kraji, která tento jazyk vyučuje. Lekce tady vede rodilá mluvčí a i když čínština ve škole spadá mezi nepovinné předměty, rozhodlo se pro ni přes dvacet studentů.
Právě dnes v Olomouci končí další z tradičních festivalů Měsíc čínské kultury. Pravidelně každým rokem jeho organizátoři přibližují exotickou zemi prostřednictvím koncertů, přednášek, workshopů nebo ochutnávek čínských specialit. Také o výuku čínštiny je stále větší zájem.
Mimořádný zájem vzbudily první kurzy čínštiny na Univerzitě Tomáše Bati ve Zlíně. Poté, co je škola nabídla studentům a zaměstnancům, se přihlásilo více než sto účastníků.
Pochází z Karlových Varů, podle jména byste ji zařadili na Moravu, studuje ve Spojených státech amerických a budoucnost spojuje s Čínou. Hodně zajímavý profil má česká plavkyně Martina Moravčíková, která se momentálně nachází v dějišti plaveckého mistrovství světa, čínské Šanghaji. Tedy jednoznačně v zemi jí zaslíbené.
Více než miliarda lidí na světě mluví čínsky. Možnost přidat se k dalším 300 milionům, kteří čínštinu používají jako cizí jazyk, mohou nyní i lidé v Olomouci na speciálních intenzivních kurzech. Pořádá je Konfuciova akademie, jediné vzdělávací centrum svého druhu v Česku. Možnost přihlásit se je právě v těchto dnech.