ČNB

Česká národní banka je centrální banka České republiky. Provádí dohled nad finančním trhem v České republice. Hlavním cílem její činnosti je péče o cenovou stabilitu, stabilitu cenového indexu, dozorovat finannční trh, vydávat bankovky a mince, spravovat devizové rezervy. ČNB rovněž poskytuje bankovní služby pro stát a veřejný sektor. Nejvyšším řídícím orgánem České národní banky je sedmičlenná Bankovní rada jmenovaná po dobu 6 let. Guvernérem banky je od roku 2016 Jiří Rusnok.

ČNB v textech na iROZHLASU

Zeman v Olomouci mluvil o ukončení intervencí ČNB. Návštěvu zahájil klopýtnutím na schodech

| ČTK |Zprávy z domova

Prezident Miloš Zeman v pondělí dopoledne přijel na návštěvu Olomouckého kraje. Její průběh na začátku narušilo prezidentovo klopýtnutí, zachytit ho musela ochranka. Následně prezident hovořil například o intervencích České národní banky proti posilování koruny. Ty by podle něj mohly skončit dříve než v polovině letošního roku.

| ČTK |Ekonomika

ČNB by mohla určovat podobu úvěrů na bydlení. Novela zákona odhalí i platy jejích zaměstnanců

Česká národní banka by mohla dostat zákonnou pravomoc určovat parametry úvěrů na bydlení. V současnosti centrální banka vydává tyto parametry formou doporučení, které ale není vymahatelné. Změnu přináší novela, kterou v úterý v úvodním kole projednávání podpořila sněmovna. Změnu nyní projedná její rozpočtový výbor, na přání ministra financí Andreje Babiše (ANO) na to dostal jen 30 dní.

| ČTK |Ekonomika

Brambory zdražily o 18 procent, podle analytiků povede růst cen k rychlejšímu konci intervencí ČNB

Meziroční inflace v únoru zrychlila růst na 2,5 procenta z lednových 2,2 procenta. Stejně jako v lednu zdražily především pohonné hmoty a potraviny. Meziměsíčně ceny vzrostly o 0,4 procenta, oznámil Český statistický úřad. Meziroční inflace se druhý měsíc drží nad dvouprocentním inflačním cílem centrální banky. Data o inflaci by měla podle analytiků vést k tomu, že Česká národní banka ukončí devizové intervence dřív než v polovině roku. Čekají to na počátku druhého čtvrtletí.

| ČTK |Ekonomika

Intervence ČNB byly v lednu rekordní. Banka za ně utratila téměř 400 miliard

Česká národní banka v lednu pokračovala v intervencích proti posilující koruně, když na devizovém trhu utratila zhruba 391 miliard korun za nákup eur. Jde o nejvyšší měsíční objem od zahájení intervencí v listopadu 2013. Vyplývá to z údajů o devizových obchodech, které v úterý ČNB zveřejnila. Dosud měsíční rekord připadal hned na první měsíc intervencí, kdy centrální banka na devizovém trhu nakoupila eura za 202 miliard korun.