Průměrná hypoteční sazba je na nejvyšších úrovních za posledních dvacet let, ačkoli v letech 2008 a 2009 se pohybovala také na obdobně vysokých hodnotách.
Podle scénáře ČNB by ceny rezidenčních nemovitostí měly v prvním pololetí příštího roku meziročně klesnout o až deset procent. „Pravděpodobnost roste,“ řekl ředitel sekce finanční stability.
„Zvýšení této sazby stejně jako snižování v minulých dvou měsících mají na svědomí akční slevy. Ty totiž před slabší zimní sezonou skončily,“ uvedl k údajům Hypoindexu analytik Sýkora.
Nabídkové ceny hypoték se nyní pohybují nejčastěji v poměrně širokém rozmezí od šesti do sedmi procent v závislosti na konkrétních parametrech hypotéky.
ČNB zároveň konstatovala, že ceny nemovitostí na konci roku 2021 byly o zhruba 40 procent vyšší, než by odpovídalo úrovni příjmům mediánové domácnosti a požadovaným výnosům z pronájmu nemovitosti.
Dál stoupají nejen ceny bytů a domů, ale taky úroky u hypotečních úvěrů. Aktuálně se úrok k hypotéce pohybuje nad pětiprocentní hranicí a je tak nejvyšší za více než deset let.
Developerské společnosti zvažují, že nebudou byty prodávat, ale pronajímat. Tento zájem způsobí nedostatek bytů k pronájmu, varuje obchodní ředitelka portálu Hyponamiru.cz Veronika Hegrová.
V českém tisku se v pondělí dočtete, že vláda plánuje změny ve výbavě a organizaci armády v souvislosti s ruskou agresí na Ukrajině. Investice by měly vyjít na víc než 150 miliard korun, píše Deník N.
Banky a stavební spořitelny poskytly v březnu hypoteční úvěry za 30,3 miliardy korun, což je proti únoru nárůst o pět miliard, ale meziročně téměř o polovinu méně.
Stromy z druhé poloviny 18. století jsou podle vědců ale pro přírodu nenahraditelné. Proti mýtinám podepsaly petici tisíce lidí, napsaly Hospodářské noviny. Více ve výběru z médií.
Stejný trend pak následovaly i počty poskytnutých hypoték, které v lednu proti předchozímu měsíci klesly o 28 procent na 10 000. Je to nejnižší počet poskytnutých hypoték od srpna 2020.
V českém tisku se v pátek dočtete, že streamovacím platformám v Česku chybějí překladatelé titulků. Stěžují si totiž, že za práci dostávají málo zaplaceno, píše deník E15.
Poměr výše hypotečního úvěru a hodnoty zastavené nemovitosti (LTV) snížila na 80 % z předchozích 90 %. Centrální banka zároveň obnovila další příjmové limity pro poskytování hypoték.
Levné hypotéky a rekordní boom úvěrů na bydlení končí. Jak jsou banky pojištěné proti případným problém klientů se splácením, popisoval Sadil v rozhovoru pro Radiožurnál.
Česká národní banka kvůli hrozbě inflace přistoupila k razantnímu zvýšení úrokových sazeb na 2,75 procenta. Premiér v demisi Andrej Babiš (ANO) to ale označil za nesmyslné a nepochopitelné
Dlouhodobé pojištění pro cizince v tuzemsku bude dražší, dočtete se v Mf Dnes. A podle týdeníku Hrot Česko nejspíš nebude mít vlastní systém vesmírných družic. Více ve výběru z médií.
Z centrálních bankéřů Vojtěch Benda vyčnívá tím, že jako jediný hlasoval pro silnější růst úrokových sazeb. Pomoc ekonomice v podobě nízkých úroků už podle něj není nutné dál udržovat.
Letošní červen je tak nejsilnějším měsícem ve statistice, která se sleduje od roku 2014. Vyplývá to z aktuálních statistik České národní banky a České bankovní asociace.
Při průměrné hypotéce, kterou si lidé podle Fincentra Hypoindexu berou, tedy 3 miliony korun, si tak potřebují své úvěry nejčastěji navýšit o 300 až 400 tisíc korun.
Na rozdíl od ostatních zemí Evropské unie preferuje většina Čechů bydlení ve vlastní nemovitosti. S tím, jak roste úroková sazba a cena nemovitostí, si to rodiny s nižšími příjmy nebudou moct dovolit.
Na internetu se objevují padělané testy na covid, k dostání jsou i falešné certifikáty, píšou Lidové noviny. Podle Deníku N roste cena taxislužeb. Více ve výběru z médií, který připravil Radiožurnál.
Bankovní sektor je podle zátěžových testů ČNB i po pandemii koronaviru vysoce odolný, a to i díky silné kapitálové vybavenosti. S pandemií se vypořádal velice dobře, uvedl guvernér Jiří Rusnok.