Bez Vladimíra Smutného by možná nebyl ani filmový Kolja nebo pohádkový Kuky, také by v kinech chyběly Vratné lahve a Tmavomodrý svět. Teď dostane kameraman za svoji práci Českého lva.
Fišárek působil jako pedagog na Filmové akademii Miroslava Ondříčka v Písku. „Nikdo vlastně neví, co střihač dělá, jsem tomu velmi rád, ale studentům vysvětluji, že s tím musí počítat,“ říkal..
Jeho nejznámějším dílem byla zřejmě dokumentární série Úsměvy českého filmu. Byl také autorem knih a televizních pořadů o tuzemské kinematografii a osudech filmových hvězd.
Herečka Libuše Šafránková během svého života hrála ve více než 150 filmech. Diváci si ji pamatují například jako Popelku, Barunku z televizního filmu Babička nebo matku malého Kvída.
Podle České filmové databáze hrála v téměř 50 snímcích. Velkou roli dostala v roce 1969 ve filmu Adelheid režiséra Františka Vláčila a zahrála si i v oscarovém Koljovi.
Pětiletý chlapec se smutnýma hnědýma očima držící se za ruku muže s prošedivělými vousy, který od života už moc neočekává. Takový je asi nejvýraznější obrázek z filmu Jana Svěráka Kolja.
VIDEO V ČLÁNKU. Jen pár českých umělců bylo přímo u vyhlašování prestižních amerických filmových cen – Oscarů. A ještě méně jich vyšlo na podium a nad hlavu zvedlo pozlacenou sošku a poděkovalo. Naposledy to zažil český režisér Jan Svěrák, když přesně před dvaceti lety zaslechl své jméno a název filmu Kolja.
S mimořádným úspěchem se setkala přehlídka českých filmů v daleké Malajsii. Českou kinematografii tam v těchto dnech představují v nejmodernějších a největších kinosálech v metropoli Kuala Lumpur a ohlasy jsou velmi kladné.
Je to přesně 20 let, co se v kinech objevil film Kolja. Čekalo se na něj s napětím. Po úspěšné Obecné škole totiž Jan Svěrák znovu režíroval svého otce Zdeňka Svěráka. A velká očekávání film naplnil. Snímek v březnu roku 1997 dostal vysněného Oscara.