„Nejčastější koleda, kterou si vybrali, je Půjdem spolu do Betléma. Zazněla celkem šestkrát, podobně oblíbená je Nesem vám noviny a Pásli ovce Valaši,“ přibližuje šéfredaktorka Stejskalová.
Čeští krajané ve Venezuele mají zájem o návrat domů. Oslovili už české úřady, aby jim pomohly s přesídlením zpět do původní vlasti, pokud se bude situace v zemi dále zhoršovat.
Klasické české vánoční sladkosti jsou exotikou mezi mnohými krajany v zahraničí, existují ale místa, kde lze sehnat koláče i vánočku podle receptů předávaných z generace na generaci. Jedním z nich je pekárna v texaském městě West.
Zavřené banky v Řecku komplikují život i českým krajanům. Kvůli omezeným výběrům z bankomatů se nemohou dostat k dotacím, které jim poslalo české ministerstvo zahraničí. A nemají tak třeba hotovost na uspořádání dětského tábora. Doufají proto, že veškerá omezení už brzy tamní vláda zruší.
Potomci českých osadníků na Zakarpatské Ukrajině se na hromadné stěhování do Česka nechystají, potvrdili to při návštěvě ministra zahraničí Lubomíra Zaorálka v Užhorodu, kde se otevírá nový český honorární konzulát. Na rozdíl od českých krajanů z okolí Žytomiru nebo z Oděsy na útěk z Ukrajiny nepomýšlejí.
V Národním památníku na pražském Vítkově oslavují čeští krajané Den české státnosti. Hlavní význam 28. září si mimo jiné po celý tento týden připomínají pořádáním různých festivalů, výstav a podobných setkání. Tento týden je totiž i ve znamení Mezinárodního krajanského festivalu.
Jejich běžným jazykem je zpravidla angličtina, francouzština nebo němčina. Přesto děti s českými předky, studující na zahraničních školách, nezapomněly ani na český jazyk. Učí se ho v českých komunitách a centrech, která usilují o zachování tuzemské kultury a mateřštiny.