Čechoameričan, co nedá dopustit na polku. ‚Muzika, pivo a jídlo lidi vždycky spojí‘

Pokud znáte polku leda z tanečních hodin v mládí, berete ji jako staromódní zábavu našich babiček a nijak vám v životě nechybí, možná vás překvapí náš výlet do Spojených států. Tenhle rychlý tanec tam zakořenil skoro před dvěma sty lety. Hodně se o to zasloužila i česká komunita a své fanoušky má tenhle taneční a hudební styl i mezi mladou generací.

Od stálého zpravodaje Chicago Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ted Polashek, milovník polky.

Ted Polashek, milovník polky. | Foto: Jan Kaliba | Zdroj: Český rozhlas

Když v Chicagu zaslechnete, jak se z tanečního sálu line česká polka, máte docela slušnou šanci, že uvnitř objevíte Teda Polashka.

Přehrát

00:00 / 00:00

Čechoameričan, co nedá dopustit na polku. V Chicagu natáčel zpravodaj Radiožurnálu Jan Kaliba.

V Americe narozený syn českých rodičů je ve středním věku a asi byste ho tipovali spíš na rockera než na vyznavače téhle skočné hudby. O to víc jeho neskrývaná vášeň pro polku překvapí.

„Polku tancuju, mám doma pět krojů. Moji rodiče mě naučili, jak se polka tančí, a pro mě to znamená historii, ale i zábavu. Dá se u ní odpočinout, zazpívat si společně s ostatními, dát si pivo, případně něco jiného,“ říká Radiožurnálu.

„A hlavně je to tradice a já ji nechci ztratit, a tak jak to jde, propaguju českou kulturu a české dědictví,“ dodává.

Když se dávám do řeči s jedním z členů kapely, která na téhle chicagské zábavě hraje k tanci a poslechu, Václav Drnek mi vypráví, že se v dětství naučil číst české znaky, a tak dovede zpívat v češtině, i když jinak jazyk svých rodičů už neovládá.

Člen kapely Václav Drnek. | Foto: Jan Kaliba | Zdroj: Český rozhlas

A i když připouští, že mezi mladšími americkými Čechy je polka dost možná populárnější než mezi těmi v Evropě, také to prý není žádná sláva, její nejlepší roky jsou pryč a budoucnost moc růžově nevidí.

Školáci nadšení z vozembouchu i fanfrnochu. V americkém Memphisu zahráli čeští dudáci

Číst článek

Jenže pak se otočím zpátky k Tedu Polashkovi a mám dojem, že polka své zlaté časy prožívá právě teď a tady v Chicagu. Majitel pěti krojů ji totiž netančí jen z úcty k tradici, pro polku je podle svědectví jednoho z přátel tak zapálený, že si ji pouští třeba i jako hlasitou hudbu při jízdě autem.

„Já polku poslouchám ze dvou důvodů - jednak je to tradice, ale zároveň tu hudbu miluju. Muzika, pivo a jídlo lidi vždycky spojí,“ vysvětluje Polashek, který ve svém rozrušení přechází z angličtiny do češtiny a zase zpátky.

Polku prý často pouští i kolegům na hasičské stanici. Dělají si z něj prý legraci a ptají se, jestli je mu devadesát let. Radost mu to ale nekazí, a když se hraje polka při akcích místního Sokola, nikdo prý nesedí stranou, ať je její či jeho taneční umění jakékoli.

Jan Kaliba Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme