Od října 2017 platí novela zákona, podle které mají soudci o výživném na dítě rozhodovat do půl roku od začátku jednání. Pokud potřebují víc času, musí vysvětlit důvod.
Majitelé pražského domu, kteří kvůli regulaci nájemného přišli o 12 milionů korun, mají znovu šanci, že jim stát škodu nahradí. Ústavní soud v pondělí vyhověl jejich stížnosti. Soudy původně řekly, že majitelé uplatnili svůj nárok pozdě. Podle Ústavního soudu ale za uplynutí promlčecí doby může právě stát, který oprávněné nároky majitelů neřešil včas. Námitka promlčení je proto v rozporu s dobrými mravy a připomíná absurdní situaci z románu Hlava XXII, řekl ústavní soudce Vojtěch Šimíček.
Nový občanský zákoník platný od začátku roku vstoupil i do vztahu nájemců a pronajímatelů. Už loni na podzim se mluvilo o tom, že problematický bude podle něj chov zvířat v bytě nebo pronájem části bytu. Tyto předpoklady se podle Sdružení nájemníků sice nenaplnily, problémy se ale objevily jinde.
Senioři, majitelé domů a bytů i sdružení nájemníků nesouhlasí s návrhem zákona, který by podstatně zasáhl do příspěvku na bydlení. Zákon bude ve středu projednávat rozpočtový výbor Poslanecké sněmovny. Platit by novela měla už od března příštího roku.
Senioři, majitelé domů a bytů i sdružení nájemníků nesouhlasí s vládním návrhem, který by podstatně zasáhl do příspěvku na bydlení. Rozpočtový výbor Poslanecké sněmovny by se jím měl zabývat ve středu.