Donedávna skryté říční rameno pojmenované Ahramat bylo zhruba 64 km dlouhé a široké asi 200 až 700 metrů. Jeho břehy lemuje 31 pyramid, které byly postaveny před 4700 až 3700 lety.
Gravitační hráz bude po dokončení vysoká 145 metrů a dlouhá 1780 metrů. Plocha vodní nádrže bude mít rozlohu 1874 kilometrů čtverečních a její objem bude činit 74 kilometrů krychlových.
Domácnosti egyptské provincie Asuán navštívili nečekaní hosté. Kvůli bouřím se do nich ukryli štíři, jejichž skrýše byly velkými dešti vyplaveny a zničeny. Následně bylo přes 500 lidí hospitalizováno.
Súdánská bezpečnost zavřela už v noci mosty přes oba Nily barikádami a ostnatým drátem. Snaží se tak zabránit spojení demonstrantů do jednoho mohutného protestu.
Je možné, že úroveň násilí v Džabal Sahabě byla obzvláště vysoká kvůli klimatickým změnám té doby, které vedly k větší konkurenci mezi různými komunitami.
V 68 většinou oválných hrobech jsou kostry zesnulých uložené ve specifické poloze, ohýbají se doleva. Všechny jsou z předdynastického období, které začalo 6000 let před naším letopočtem.
Pivo bylo v Egyptě velmi populární. Připravovalo se po celé zemi a jeho vaření je zachycené na malbách už ze Staré říše. Egyptologové soudí, že se pilo při práci i při náboženských obřadech.
Obyvatelé egyptského Luxoru prodávají pozemky a další majetek. Maso z jejich jídelníčku zmizelo a přibývá i sebevražd. Zoufalství z dopadů koronaviru dosahuje v turistickém středisku vrcholu.
V Sakkáře, která je zapsána na seznamu světového dědictví UNESCO, se pohřbívalo více než 3000 let a přes dvě milénia sloužila jako pohřebiště pro někdejší hlavní město Dolního Egypta Memfis
Místo zvané Džabal Marágha, nacházející se v saharské poušti zhruba 270 kilometrů od hlavního města Chartúmu, bylo podle odborníků ve starověku zřejmě malou osadou či kontrolním stanovištěm.
Pokud by Etiopie začala s napouštěním během období sucha, mohlo by to mít pro Egypt katastrofální důsledky. Egypt proto navrhl, aby Etiopie nádrž naplnila postupně během několika let.
Egypt se cítí ohrožený výstavbou přehrady v Etiopii. V Egyptě převažuje tradiční zavlažování takzvanou výtopou, která vodou nesmírně plýtvá. Zemědělci proto budou muset změnit faraónskou mentalitu.
Velká přehrada etiopského znovuzrození, označovaná někdy jako velká renesanční přehrada, má být vůbec největší člověkem vybudovanou nádrží v Africe a zároveň největší vodní elektrárnou na kontinentu.
Vydat se na kajaku v Káhiře po Nilu je tak trošku výzva pro otrlé. Nejde přitom o řádnou peřejnatou řeku a nehrozí na ní ani útok krokodýla. Nil je ale v Egyptě silně znečištěný.
Lídři Egypta, Etiopie a Súdánu podepsali dohodu o využívání vody z Nilu. Ta je pro tři africké státy existenčně důležitá a spory o její distribuci přinášely do vzájemných vztahů napětí. Zmírnit ho má předběžný souhlas Egypta i Súdánu s velkým vodním dílem na území Etiopie.
V Káhiře dnes začala důležitá jednání o výstavbě velké etiopské přehrady na Nilu s názvem Obrození, na které se už několik let pracuje. Jednání se účastní Egypt, Súdán a Etiopie. Egypťané se obávají, že jim nová přehrada vezme velké množství nilské vody. Na dokončení stavby už ale zřejmě nic nezmění.
Biblické rozestoupení Rudého moře má podle nejnovější vědecké studie reálný základ. Silný vítr a dynamika kapalin prchajícím Izraelitům skutečně umožnily přejít moře suchou nohou.
Srážka dvou trajektů na řece Nilu v severním Egyptě stála život až 40 lidí. Počet obětí včerejší nehody je těžké určit, protože egyptské úřady vždy nezaznamenávají přesné údaje o pasažérech.