Archeologové našli v Egyptě nejstarší pivovar. Dokázal vyrobit přes 22 000 litrů piva

Najednou se tam vyrobilo přes 22 tisíc litrů piva a jeho stáří se odhaduje na více než čtyři tisíce let. Egyptští a američtí archeologové objevili v Egyptě nejspíš nejstarší známý pivovar na světě.

Káhira Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Najednou se tam vyrobilo přes 22 tisíc litrů piva a jeho stáří se odhaduje na více než čtyři tisíce let. Egyptští a američtí archeologové objevili v Egyptě nejspíš nejstarší známý pivovar na světě

Najednou se tam vyrobilo přes 22 tisíc litrů piva a jeho stáří se odhaduje na více než čtyři tisíce let. Egyptští a američtí archeologové objevili v Egyptě nejspíš nejstarší známý pivovar na světě | Foto: The Egyptian Ministry of Antiquities | Zdroj: Reuters

Archeologové objevili pivovar v poušti na západním břehu Nilu v archeologické lokalitě jménem Abydos více než 450 kilometrů od Káhiry nedaleko Luxoru.

Archeologové objevili poblíž Alexandrie přes 2000 let staré mumie. V jejich ústech nalezli i zlaté jazyky

Číst článek

Už začátkem 20. století ho ale nalezli britští archeologové. Podle egyptské strany ale nedocenili rozsah a důležitost objevu a později toto místo znovu upadlo v zapomnění.

Našli osm větších budov - zhruba 20 metrů dlouhých a dva a půl metru širokých. A v každé z nich je taky zhruba 40 keramických mís nebo lavorů, ve kterých se pivo vařilo.

V Abydosu jsou taky rozsáhlá pohřebiště a chrámy ze starého Egypta. Archeologové tak mají za to, že se pivo v těchto místech mohlo vařit i pro rituální účely, což - zdá se - potvrzují další nalezené předměty v těchto místech.

Pivo bylo ve starověkém Egyptě velmi populární. Připravovalo se po celé zemi a jeho vaření je zachycené na malbách už ze Staré říše. Z dochovaných pramenů egyptologové soudí, že se pilo při práci, při slavnostech i při náboženských obřadech.

Ondřej Himmer Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme