otevřenost

Vnitro a Policejní prezidium má Zavřeno. Anticenu dostaly za zatajování informací k reorganizaci policie

|Martin Karlík, Kristina Roháčková |Zprávy z domova

Ministerstvo vnitra a Policejní prezidium získaly anticenu za špatné informování veřejnosti v kauze reorganizace policie. V soutěži Otevřeno × Zavřeno o tom rozhodla veřejnost i odborná porota. Hlasujícím se dál nelíbilo například zamlčování údajů o porodech v českých porodnicích nebo odmítání ČEZu poskytovat informace.

|Dominika Píhová |Zprávy z domova

Za poskytnutí dat 25 milionů? Část údajů lze získat stisknutím knoflíku, míní Kužílek o postupu policie

Novinář chtěl databázi trestných činů a Policejní prezidium mu za to naúčtovalo 25 milionů. Podle něj by totiž poskytnutí informací o jednotlivých trestných činech od roku 2011 zaměstnalo jednoho zaměstnance na plný úvazek na 48 let. Požadovaná částka je nerealistická, říká v rozhovoru pro Zpravodajský web Českého rozhlasu Oldřich Kužílek, poradce pro otevřenost veřejné správy a ochranu soukromí, spoluautor zákona o svobodném přístupu k informacím.

| ČTK, ČRo |Zprávy z domova

Anticenu Zavřeno získal Zlínský kraj za tajení výše mezd úředníků

Anticenu Zavřeno získal v soutěži Otevřeno x Zavřeno, která hodnotí přístup státní správy a samosprávy, Krajský úřad Zlínského kraje. Porotě nejvíc vadilo utajování výše odměn úředníků. Negativně hodnoceny byly i Úřad pro ochranu hospodářské soutěže, Úřad pro ochranu osobních údajů, Kancelář prezidenta republiky a vedení Prahy 13. Kladné ocenění Otevřeno získali zlínský soudce Milan Polehla, města Klášterec nad Ohří, Úvaly a Litomyšl. Veřejnost ocenila i Českou obchodní inspekci.

|Veronika Sedláčková, mka |Zprávy z domova

V žebříčku otevřenosti veřejné správy se Česko posunulo na 12. místo na světě

Česko si výrazně polepšilo v mezinárodním hodnocení Open Data Index, které se týká otevřenosti dat veřejné správy. Zatímco vloni skončilo na 30. místě, tento rok se posunulo na 12. příčku. Dobrých výsledků Česko dosahuje především v oblasti geografických a statistických dat. Naopak problematický je třeba přístup k jízdním řádům.

|Šárka Škapiková, krw |Regiony

Budovu semilské radnice ozdobí ocenění za otevřenost vůči veřejnosti

Na zdi semilské radnice bude odedneška viset plechová cedule s nápisem Otevřeno. Destičku získalo město v soutěžní anketě odborníků za to, že zveřejňuje všechny své faktury a smlouvy, vysílá jednání zastupitelstva v místní televizi a nebojí se s lidmi mluvit. Za Černošicemi, absolutním vítězem ankety Otevřeno x Zavřeno, zaostaly Semily o jediný bod.