Paměť národa

| ph |Zprávy z domova

Paměť národa chce vlastní institut. Stát by mohl do tří let na Letné pod bývalým pomníkem Stalina

Organizace Post Bellum chce do tří let otevřít v centru Prahy Institut Paměti národa. Pomoct jí má tým složený z historiků, odborníků na vzdělávání i zážitkové expozice, architektů, scénografů a dalších. Veřejnosti chce nabídnout místo, které by poutavě a s využitím nových technologií představovalo zkušenosti s totalitními režimy 20. století. Cílit by měla především na mladou generaci, ale také na zahraniční turisty.

|Ľubomír Smatana |Historie

Paměť národa: 9 měsíců samotky, za trest bez ponožek... Ludmila Váchalová pašovala balónové letáky

UVNITŘ VIDEO. Devět měsíců strávila na samotce a ponožky dostala koncem ledna, po třech měsících vazby. Tak začalo putování českými a slovenskými věznicemi Ludmily Váchalové rozené Hrdličkové, která si odseděla celkem šest let za velezradu. Ta spočívala v tom, že svému bratrovi vězněnému za útěk přes hranice, pašovala balónové letáky a přebírala od něj zápisky o životě v komunistickém lágru. 80letá Váchalová teď dostane v Národním divadle Cenu Paměti národa.

|Evelyna Kulíšková |Zprávy z domova

Běh v oboře Hvězda připomněl útrapy bojovníků za svobodu ve 20. století

Na překážkovou trasu Běhu pro Paměť národa dnes v pražské oboře Hvězda vyrazilo téměř 400 lidí, aby si připomněli osudy politických vězňů, válečných veteránů, obětí holokaustu a bojovníků za svobodu. Desetikilometrový závod uspořádala organizace Post Bellum, která dokumentuje svědectví pamětníků. Běh pro Paměť národa pokračuje i zítra, a to štafetou na 5 kilometrů pro čtyřčlenné týmy.

|Zdeněk Trnka |Historie

Studio Paměti národa ve Varech nese své úspěchy. Lidé se zajímají o příběhy pamětníků

Výjimečná akce je v těchto dnech k vidění u karlovarské hlavní pošty. Zájemci o historii tu najdou mobilní stan sdružení Post Bellum, které je autorem projektu "Paměť národa". Ten shromažďuje životní příběhy pamětníků, které se vztahují k 20. století. Rozhlasové nahrávky mají zachytit autentické vyprávění málo známých osobností.

|Gregor Martin Papucsek, bre |Zprávy ze světa

Maďarští opoziční socialisté jsou návrhem ústavního zákon o paměti národa pobouřeni

Maďaři chtějí pojmenovat viníky zločinů spáchaných v dobách komunistického režimu. 22 let po změně režimu kvůli tomu zřejmě schválí nový ústavní zákon. Podle vládního Fideszu, který normu předkládá, není na něco takového nikdy pozdě. Zákon o paměti národa se dotkne i současné opoziční Socialistické strany. Ta je pobouřena.

| Radiožurnál, Matěj Skalický |Zprávy z domova

Hrdinům totalit 20. století byly uděleny Ceny Paměti národa

V pražském Radiopaláci byly uděleny Ceny Paměti národa hrdinům totalitních režimů 20. století. Už podruhé je udílelo neziskové sdružení Post Bellum. Že Cenu Paměti národa získá Luboš Jednorožec, už ráno odhalil ředitel sdružení Post Bellum Mikuláš Kroupa. Dalšími oceněnými jsou Imrich Gablech, Anna Magdalena Schwarzová a Miluška Havlujová.