Paměť národa

| ph |Zprávy z domova

Paměť národa chce vlastní institut. Stát by mohl do tří let na Letné pod bývalým pomníkem Stalina

Organizace Post Bellum chce do tří let otevřít v centru Prahy Institut Paměti národa. Pomoct jí má tým složený z historiků, odborníků na vzdělávání i zážitkové expozice, architektů, scénografů a dalších. Veřejnosti chce nabídnout místo, které by poutavě a s využitím nových technologií představovalo zkušenosti s totalitními režimy 20. století. Cílit by měla především na mladou generaci, ale také na zahraniční turisty.

|Ľubomír Smatana |Historie

Paměť národa: 9 měsíců samotky, za trest bez ponožek... Ludmila Váchalová pašovala balónové letáky

UVNITŘ VIDEO. Devět měsíců strávila na samotce a ponožky dostala koncem ledna, po třech měsících vazby. Tak začalo putování českými a slovenskými věznicemi Ludmily Váchalové rozené Hrdličkové, která si odseděla celkem šest let za velezradu. Ta spočívala v tom, že svému bratrovi vězněnému za útěk přes hranice, pašovala balónové letáky a přebírala od něj zápisky o životě v komunistickém lágru. 80letá Váchalová teď dostane v Národním divadle Cenu Paměti národa.

|Evelyna Kulíšková |Zprávy z domova

Běh v oboře Hvězda připomněl útrapy bojovníků za svobodu ve 20. století

Na překážkovou trasu Běhu pro Paměť národa dnes v pražské oboře Hvězda vyrazilo téměř 400 lidí, aby si připomněli osudy politických vězňů, válečných veteránů, obětí holokaustu a bojovníků za svobodu. Desetikilometrový závod uspořádala organizace Post Bellum, která dokumentuje svědectví pamětníků. Běh pro Paměť národa pokračuje i zítra, a to štafetou na 5 kilometrů pro čtyřčlenné týmy.