„Hamás by mohl celou válku ukončit tak rychle, jak ji začal, kdyby propustil rukojmí a vzdal se vlády v Pásmu Gazy,“ zdůrazňuje česká velvyslankyně v Izraeli Veronika Kuchyňová Šmigolová.
Pesach připomíná radostnou biblickou událost, vysvobození a úspěšný útěk hebrejských otroků z Egypta. Přesto není zvykem se během tohoto osmidenního židovského svátku radovat. Proč?
Napětí sílilo i díky souběhu dvou významných náboženských svátků. Židé od pátku slaví osmidenní svátek Pesach, Palestinci a izraelští Arabové mají už dva týdny ramadán.
REPORTÁŽ. Židé v Izraeli jsou před svátkem pesach ochoni zaplatit tři sta korun za jedinou placku chleba. Zbožné jeruzalémské rodiny si totiž velmi cení nekvašených macesů, které jsou udělané ručně a přísně košer. Strojově pečené placky z obchodu se jim prý vůbec nemůžou vyrovnat.
Židé dnes začínají slavit svátek Pesach. Potrvá týden a začíná dnešní sederovou večeří. Pesachem si židé připomínají své vyvedení Mojžíšem z egyptského otroctví. Symbolem je nekvašený chléb. Veškeré kvasnice musí před Pesachem z domu pryč.
Desítky tisíc křesťanských i židovských poutníků zaplavily Jeruzalém. Kromě Velikonoc totiž v těchto dnech vrcholí i židovský svátek Pesach. Izraelské úřady nasadily tisíce policistů k zajišťování bezpečnosti, usměrňování pěších návštěvníků i automobilové dopravy.
Dnes večer začíná osmidenní židovský svátek nekvašených chlebů neboli židovské Velikonoce - Pesach. Připomíná mimo jiné také vysvobození Izraelců z egyptského otroctví.