rezistence

| ama |Zprávy ze světa

OBRAZEM: Naděje pro lidstvo? Vědci jsou na dosah prvnímu antibiotiku za 30 let

Vývoj nových antibiotik v posledních letech téměř utichl. Důvodem je extrémně rychlý vývoj kmenů resistentních bakterií, který výzkum v této oblasti komplikuje a experti varují, že během několika desítek let by antibiotika mohla přestat účinkovat zcela. I kvůli jejich nadužívání. Vědci z amerického centra NovoBiotic Pharmaceuticals se ale nyní přiblížili objevu nového léku. Teixobactin by byl prvním takovým objevem za posledních 30 let.

|Anna Königsmarková |Výtvarné umění

Rezidence pražského primátora se otevřela návštěvníkům. Je jedinečnou ukázkou stylu art deco

Na Mariánské náměstí v Praze lidé míří buď do budovy magistrátu nebo do Městské knihovny. Málokdo možná ví, že právě ta v sobě skrývá i Rezidenci pražského primátora. Reprezentativní prostory včetně bytu zabírají asi jednu pětinu celého objektu. Dnes do nich mohla nahlédnout i veřejnost při dni otevřených dveří.

|Marián Vojtek, Anna Baumová |nepoužívat - Věda

Účinnost antibiotik se snižuje. Může ze to multirezistentní superbakterie

Rezistence vůči antibiotikům dosáhla podle evropských zdravotních expertů nebývalých rozměrů. Více než 25 tisíc lidí zemře každý rok v Evropské unii na bakteriální infekce, které jsou schopné přechytračit i ta nejnovější antibiotika. Podle Světové zdravotnické organizace (WHO) dosáhla situace kritického bodu. Odborníci z WHO varují, že je třeba vyvinout nové způsoby léčby.