„Film Císařův pekař je alegorií skutečného Rudolfa II. Odráží se v něm dobová chápání mocnářství a Habsburků na českém trůně. Rozhodně víc než to, jak Rudolf skutečně vypadal,“ říká historička.
„Je to bezpochyby naše nejvýznamnější takto ucelená sbírka, obsahuje velké množství mimořádně významných obrazů,“ říká o výstavě její autorka Eliška Fučíková.
Podle některých badatelů se opál, který obdivovali ve starověkém Římě a který se dostal mezi šperky egyptské královny Kleopatry, mohl pocházet z území dnešního Slovenska.
Letošní festival proběhne obdobně jako loni v hybridní formě, tedy v Jihlavě i na obrazovkách počítačů. Kromě filmů ocení také nejlepší dokumentární knihu. Ve čtvrtek festival představil také plakát.
S příběhem obrazu se teď můžete seznámit na venkovní výstavě umístěné v pěti výlohách Akademie věd v centru Prahy. Obraz má název Bolestný Kristus a je na něm polonahý zbičovaný muž.
Na Tycha Brahe si asi pamatujete především díky legendám o jeho podivné smrti. Další informace o dánském astronomovi, který působil na dvoře krále a císaře Rudolfa II., ovšem už tak známé nejsou.
Po dlouhých čtyřech stoletích se do Prahy vracejí poklady Rudolfa II. Exponáty z císařových sbírek i rudolfínské doby vystavuje ode dneška Muzeum hlavního města Prahy. Některé předměty výstavy s názvem Rudolfínští mistři jsou přímo ‚znovuobjevené.‘
Vzácný obraz Paridův soud od italského mistra Luky Cambiasa je ode dneška spolu s dalšími díly vystaven v pražské Strahovské obrazárně. Původně obraz patřil do sbírek císaře Rudolfa II. na Pražském hradě.
Alchymisté a mágové staré Prahy zahájí dnes u Prašné brány na náměstí Republiky rudolfinské oslavy. Průvod plný strašidel, čertů a magie povede trasou Královské cesty a bude převážet kouzelné dračí vejce.
Technici museli vyměnit více než 360 sedadel v pražské Státní opeře, aby ji prakticky přes noc připravili na vrcholnou událost společenské sezóny. Ples v Opeře ji roztančí už dnes večer a připomene císaře Rudolfa II.
Více než 360 sedadel musejí vyměnit technici v pražské Státní opeře, aby ji téměř přes noc proměnili na taneční sál. Vrcholná událost společenské sezóny – Ples v Opeře – se chystá na sobotu 25. února. Letos se celý ples ponese v duchu rudolfínské doby.
V atmosféře rudolfínské Prahy se bude v sobotu 25. února tančit ve Státní opeře. Vrcholná společenská událost sezóny připomene císaře, jehož 400. výročí úmrtí připadlo právě na minulý měsíc.
Přesně před čtyřmi sty lety zemřel císař Rudolf II. Pražský hrad připomene tohoto habsburského panovníka otevřením běžně nepřístupné Rudolfovy galerie a doprovodnou expozicí v takzvané Široké chodbě, kde si lidé mohou prohlédnout císařovu pohřební výbavu.
Ode dneška až do neděle mohou návštěvníci Národního technického muzea spatřit originál plánu Rudolfovy štoly z roku 1593. Ten zachycuje tunel, kterým se do pražské královské obory přiváděla voda z Vltavy.
Requiem za císaře Rudolfa II. Habsburského dnes bude sloužit v katedrále sv. Víta v Praze kardinál Dominik Duka. Zádušní mší chce připomenout 400. let od úmrtí římského císaře a českého a uherského krále.
Ve Schwarzenberském paláci v Praze si můžete prohlédnout výstavu vlámského malíře Roelandta Saveryho, působícího na dvoře císaře Rudolfa II. Národní galerie představuje jeho obrazy a kresby vůbec poprvé. Vedle jeho portrétů zvířat zde najdete i jejich vycpané originály. Raritou je vyhynulý pták blboun nejapný.