Těšínsko

|Martina Mašková, Jan Piroch |Film

Česká republika hostí evropské setkání milovníků science fiction

V Českém a Polském Těšíně ode dneška probíhá mezinárodní festival Eurocon. Jedná se o tradiční setkání fanoušků science fiction a fantasy, které se každý rok koná v jiné evropské zemi. Poprvé v historii jej pořádají fanouškovské skupiny z více států, kromě České republiky a Polska se letos přidalo také Slovensko. Festival se poprvé konal už v roce 1972 v italském Terstu. V České republice si své prvenství odbyl před osmi lety v Chotěboři.

Smrt polského prezidenta otřásla i polskou menšinou v ČR

|Silvie Mikulcová, Jan Piroch |Zprávy z domova

Polské představitele uctí v Českém Těšíně ekumenická bohoslužba. Společně s církvemi ji chystají zástupci padesátitisícové menšiny v Česku. Podle předsedy Kongresu Poláků Józefa Szymeczka zpráva o smrti prezidenta Lecha Kaczynského, jeho ženy a části polské elity lidi velice zasáhla. S řadou obětí leteckého neštěstí měli těšínští Poláci úzké vazby.

|Michal Schoffer |Zprávy z domova

Stavba kanalizace v povodí Olše se přiblížila realizaci

Čistá řeka Olše a splnění závazku České republiky vůči Evropské unii. Nejen o to jde v miliardové investici do sítě kanalizací a čističek odpadních vod na Těšínsku a Třinecku. Projekt osmi měst a obcí Slezského vodohospodářského svazku se před nedávnem dostal z okraje propasti. Vyhráno ale zatím stále ještě není. Začít stavět sto kilometrů kanalizace a čtyři čističky odpadních vod je nutné nejpozději v polovině tohoto roku.

|Ivana Šuláková, Ondřej Černý, Vilém Janouš |Zprávy z domova

Sociální demokraté zrušili svou pobočku v Českém Těšíně

Krajská konference ČSSD v Ostravě zrušila českotěšínskou pobočku této strany. Zároveň se sociální demokraté omluvili obyvatelům Českého Těšína. Odsoudili tak hanlivé výroky starosty Jindřicha Sznapky, které z jeho úst padly na adresu obyvatel i fakt, že ve vyšetřované korupční aféře figurují lidé spojení s touto politickou stranou. Sznapka už z ČSSD vystoupil.