Željezničar Sarajevo

Džeko na své kořeny nezapomněl. Do Sarajeva investuje svou slávu i peníze

|Jan Kaliba, Tereza Jelínková |Fotbal

Před dvaceti lety nevěděl, jestli se dožije dalšího dne. Teď nejenže žije, ale může se obklopovat luxusem. Fotbalem si vydělává milióny a sám má tržní hodnotu v přepočtu tři čtvrtě miliardy korun. Bosenský fotbalista Edin Džeko na rozdíl od 1500 jiných dětí přežil skoro čtyři roky trvající bitvu o Sarajevo a během let se i s českou pomocí vypracoval na světoznámého útočníka Manchesteru City. Jeho příběh ukazuje, že těžké začátky umějí člověka dovést k úspěchu i pokoře zároveň.

|Jan Kaliba, Tereza Jelínková |Fotbal

Plzeň úspěšně prošla školením, jak zacházet s balkánskou mentalitou

Byla to pro plzeňské fotbalisty náročná hra o velké peníze a o podobu celé sezóny. Po výhře 2:1 v Sarajevu a postupu do třetího předkola Ligy mistrů teď mají jistotu, že si nejméně čtyři další zápasy v evropských pohárech zahrají. A jako bonus si odvážejí, že na úvod sezóny prošli zkouškou odolnosti v nevlídném prostředí.

|Jan Kaliba, Tereza Jelínková |Fotbal

Smutný nebudu, vyrovnal se s rolí ‚obětního beránka‘ Wágner

Fotbalový zápas trvá 90 minut, ale někdy se poštěstí, že hráči stačí jenom zlomek této doby, aby získal pocit dobře odvedené práce. Tomáš Wágner si to ověřil v odvetě druhého předkola Ligy mistrů proti v Sarajevu proti tamnímu Željezničaru. Plzeňský útočník úvodní brankou hned na začátku utkání nasměroval svůj tým k vítězství 2:1 a tím i k postupu. A už ve 25. minutě z hlučné scény olympijského stadionu odešel.

|Jan Kaliba |Fotbal

Željezničar nehraje na domácím stadionu. Výhoda Plzně, tvrdí Plíšek

Je to, jako kdyby měli fotbalisté Sparty šanci vyřadit v evropském poháru Real Madrid, ale rozhodující domácí zápas museli odehrát na stadionu Slavie. S trochou fantazie můžeme tenhle příměr použít pro odvetu předkola Ligy mistrů. Željezničar Sarajevo v něm bude za pomoci vášnivých fanoušků dohánět proti Plzni ztrátu 3:4. Ale zápas musí odehrát na stadionu, kde je doma jeho velký rival FK Sarajevo.

|Jan Kaliba, Jiří Novák |Fotbal

Horkokrevní fanoušci Željezničaru cítí proti Plzni šanci

Když se daří, všichni jsou nadšení a plní zájmu, při neúspěchu propadají emocím přesně opačným. Na Balkáně tohle platí pro fotbalové fanoušky více než kdekoli jinde a dnes z toho chce těžit Željezničar Sarajevo, soupeř Viktorie Plzeň v odvetě druhého předkola Ligy mistrů. A tak ani ne kvůli soupeři, ale hlavně kvůli dopadu na psychiku fanoušků je pro plzeňské fotbalisty mrzuté, že si do Bosny přivezli minimální náskok 4:3.

|Jan Kaliba, Jakub Kanta |Fotbal

Plzeňští fotbalisté hazardují s šancí hrát po dvou letech Ligu mistrů

Hrát, či nehrát Ligu mistrů, to je rozdíl, který se dá docela dobře i vyčíslit - došli bychom k cifře v řádu statisíců korun. A plzeňským fotbalistům či spíše pokladníkovi jejich klubu může tahle suma proklouznout mezi prsty nečekaně brzy. Divokou přestřelkou a domácí výhrou 4:3 proti Željezničaru Sarajevo si hráči českého mistra zadělali na problémy v odvetě druhého předkola.

Hráče Viktorie čeká v předkole souboj se soupeřem dodržujícím pravidla ramadánu

|Jan Kaliba, David Nyč |Fotbal

Správná životospráva je pro každého sportovce velice důležitá, při jejím porušení nemusí stát následný výkon za nic. Plzeňští fotbalisté si ale mohou být jistí, že se jejich dnešním soupeřům během 2. předkola Ligy mistrů něco podobného nestane. A to i přesto, že za Željezničar Sarajevo hrají hlavně muslimové, kterým začal minulý týden postní měsíc ramadán.